RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś: Podczas protestów zatrzymano ok. 200 osób

Protesty na Białorusi trwają od sierpnia (fot. PAP/EPA)

Podczas demonstracji przeciwko Alaksandrowi Łukaszence białoruska policja zatrzymała około dwustu osób. Dziś mija 50. dzień protestów na Białorusi. W ocenie dziennikarza telewizji Biełsat Siarhieja Pieliasy im dłużej trwają manifestacje, tym poparcie dla reżimu Łukaszenki jest mniejsze.

Protesty na Białorusi. Kolejne zatrzymania i sprzeczne dane

W czasie dziesięciu antyrządowych akcji protestu na Białorusi w sobotę zatrzymano 150 osób – poinformowała rzeczniczka ministerstwa spraw...

zobacz więcej

Zdaniem białoruskiego dziennikarza istotnym wydarzeniem może być jutrzejsza wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona na Litwie.

– Nieoficjalnie wiadomo, że (…) spotka się również ze Swiatłaną Cichanouską. Jak na razie przywódca taki wielkiego państwa zachodniego, oprócz Polski, nie spotykał się z Cichanouską. Jeżeli się tak stanie, to będzie to uznanie jej na równi z prezydentem państwa – stwierdził dziennikarz.

Protesty na Białorusi wybuchły po ogłoszeniu wyników sierpniowych wyborów prezydenckich w tym kraju, które oficjalnie wygrał rządzący od 1994 roku Alaksandr Łukaszenka z wynikiem ponad 80 procent.

W ocenie tamtejszej opozycji i wielu Białorusinów wybory zostały sfałszowane.

źródło:
Zobacz więcej