RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ptaki świadomie przetwarzają bodźce. „Nowe spojrzenie na ewolucję”

Kruki od dawna zaskakują naukowców (fot. Pexels)

Krukowate doświadczają subiektywnych doznań – ustalili naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze, którzy dokonali pomiarów sygnałów z mózgów tych ptaków. Tym samym po raz pierwszy w historii udowodniono istnienie świadomych procesów u tych zwierząt. Dzięki jednoczesnej rejestracji zachowania i fal mózgowych wykazano, że krukowate świadomie przetwarzają bodźce.

Prawie cztery godziny – tyle wynosi nowy rekord nurkowania. Ustanowił go mały wieloryb

Przedstawiciel mało znanego, choć licznie występującego gatunku wieloryba pobił rekord nurkowania ssaków. Pozostawał pod wodą przez 222 minuty,...

zobacz więcej

Dotychczas świadome przetwarzenia bodźców obserwowano jedynie u ludzi i innych naczelnych, czyli u stworzeń o budowie mózgu całkowicie odmiennej niż u ptaków – zwraca uwagę portal „Kopalnia Wiedzy”. – Nasze badania to początek zupełnie nowego spojrzenie na ewolucję świadomości i związanych z nią procesów neurologicznych – mówi prof. Andreas Nieder.

W przypadku naczelnych świadome przetwarzanie sygnałów odbywa się w korze mózgowej. Od lat biolodzy spierali się, czy zwierzęta o zupełnie innej strukturze mózgu, nie posiadające kory mózgowej, posiadają świadomość. Dotychczas jednak naukowo nie potwierdzono istnienia takiej świadomości.

Eksperyment polegał na tym, że naukowcy wytresowali dwa kruki, by na widok stymulantu wyświetlanego na ekranie, poruszały głowami, przy czym większość sygnałów była jednoznaczna. Podczas sesji zwierzętom pokazywano na ekranie albo jaskrawą figurę, albo nie wyświetlano niczego. Co ciekawe, ptaki zawsze prawidłowo sygnalizowało.

Z czasem wyświetlano tak słaby stymulant, że był on na granicy percepcji. Kruki raz widziały stymulant i sygnalizowały jego obecność, a raz – nie. Oceniono więc, że ma u nich miejsce subiektywne postrzeganie rzeczywistości.

Wyniki oznaczają, że świadomość jest znacznie starsza i bardziej rozpowszechniona w królestwie zwierząt, niż dotąd nam się wydawało. – Ostatni wspólny przodek człowieka i krukowatych żył 320 milionów lat temu. Możliwe więc, że od tamtego czasu świadomość jest przekazywana kolejnym pokoleniom zwierząt – wskazuje Nieder. Być może też świadomość pojawiła się niezależnie u tak różnych gatunków jak ludzie i kruki. – Niezależnie jednak od tego, widzimy, że świadomość może istnieć w mózgach o bardzo różnej budowie i niezależnie od istnienia kory mózgowej – podkreśla.

źródło:
Zobacz więcej