RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedźwiedzie przy popularnym szlaku w Pieninach. Apel do turystów

Niedźwiedzie obecnie intensywnie żerują (fot. pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne)

W rejonie przełomu Dunajca w Pieninach, w pobliżu niebieskiego szlaku turystycznego na Sokolicę przyrodnicy zaobserwowali niedźwiedzicę z młodymi. Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) apeluje o zachowanie ostrożności.

Niedźwiedź w Pieninach. Apel do turystów

Pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego poinformowali, że na jego terenie przebywa niedźwiedź. Zaapelowano do turystów, by w razie spotkania misia...

zobacz więcej

„Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego została zaobserwowana niedźwiedzica z młodymi, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i niezbaczanie z wyznaczonych szlaków turystycznych” – czytamy na stronie internetowej PPN.

Dyrekcja parku prosi turystów o przekazanie informacji w przypadku zaobserwowania niedźwiedzia lub jego tropów. Przyrodnicy radzą, aby w przypadku napotkania niedźwiedzia zachować spokój i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.

Niedźwiedzie obecnie intensywnie żerują, aby zgromadzić odpowiednie zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. W minionym tygodniu niedźwiedzie zarejestrowała wideopułapka na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Jak wyjaśnili przyrodnicy z tego parku, są to dwa osobniki w wieku około 2-3 lat.

Niedźwiedzie są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Ich główną ostoją w Polsce są Bieszczady. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Niedźwiedzie są wszystkożerne, dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat.

źródło:
Zobacz więcej