RAPORT

Pogarda

Koalicja Kaczyńskiego, klub Tomczyka, „klasa” Borowskiego

Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Za nami tydzień nerwowych rozmów w Zjednoczonej Prawicy, sfinalizowany porozumieniem i podpisaniem nowej umowy koalicyjnej. Tymczasem Rafał Trzaskowski ogłosił plan podwyżek opłat dla mieszkańców Warszawy, a Cezary Tomczyk zastąpił Borysa Budkę na stanowisku szefa klubu Koalicji Obywatelskiej.

Kaczyński i Morawiecki. Rząd dwóch liderów

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas radykalna zmiana: w rządzie pojawi się lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jak wpłynie to na...

zobacz więcej

Niedziela. Dożynki w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu dla Życia i Rodziny, w tym roku zorganizowanym pod hasłem „Wspólnie brońmy rodziny”. Następnie Andrzej Duda pełnił rolę gospodarza Dożynek Prezydenckich, zorganizowanych z powodu pandemii nie, jak co roku w Spale, ale w Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim. Podczas tego wydarzenia prezydent RP odniósł się do budzącej kontrowersje nowej ustawy o ochronie praw zwierząt: - Ogromnie ważne jest dla mnie, by zwierzęta były traktowane humanitarnie, alby żyły w jak najlepszych warunkach (…) Na pierwszym miejscu jest byt rolnika, jakość życia jego i jego rodziny – podkreślił prezydent Duda deklarując, że będzie miał to przede wszystkim na względzie, gdy ustawa trafi na jego biurko.

Tymczasem, według posła Krzysztofa Sobolewskiego, ustawa o ochronie zwierząt sama w sobie nie była źródłem konfliktu w Zjednoczonej Prawicy. - To był jedynie katalizator, „papierek lakmusowy” sytuacji panującej w koalicji. To ostrzeżenie, jak w przyszłości mogą zachować się nasi koalicjanci – mówił tego dnia szef Komitetu Wykonawczego PiS. PAP podał informację, że w przypadku wyjścia z koalicji Solidarnej Polski na stanowisku ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę może zastąpić poseł Przemysław Czarnek.<

Jarosław Kaczyński wicepremierem? Szef klubu PiS potwierdza informacje portalu tvp.info

Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu – potwierdził szef klubu PiS Ryszard Terlecki. O takim scenariuszu już w środę...

zobacz więcej

Poniedziałek. Joe Biden powtarza fake news

O przyszłości Zjednoczonej Prawicy dyskutowało w poniedziałek kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Po ponad trzech godzinach rozmów „podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach” – jak napisała na Twitterze rzeczniczka PiS poseł Anita Czerwińska, nie podając więcej szczegółów. Choć negocjacje koalicyjne w Zjednoczonej Prawicy zostały zawieszone, nieoficjalne rozmowy między dotychczasowymi koalicjantami trwają. „Ryzyko rozpadu koalicji istnieje zawsze; ja jednak uważam, że wciąż jest szansa na utrzymanie rządów Zjednoczonej Prawicy i mam nadzieję, że weekend posłużył nam wszystkim, by nabrać dystansu” – mówił w wywiadzie dla poniedziałkowego „Super Expressu” lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Z kolei lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oświadczył: „Uważam, że Zjednoczona Prawica jest dobrem, przy pewnych napięciach, które są naturalne, warto, żeby trwała. Nie jesteśmy idealni, ale przed koalicją jest przyszłość. Nawet w rodzinie kochających się ludzi dochodzi do napięć. Mądrością jest je rozwiązywać – mówił na konferencji prasowej minister sprawiedliwości. Szef gabinetu prezydenta, minister Krzysztof Szczerski przyznał, że prezydent jest „zaniepokojony i zdziwiony” sytuacją w Zjednoczonej Prawicy.

– Obiecywano Polakom spokój i stabilność, (…) zamiast tego mamy koncert życzeń młodszych partnerów koalicyjnych – stwierdził prof. Szczerski.

Sam prezydent Andrzej Duda wziął udział w debacie z okazji 75. rocznicy powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Za główne przesłanie naszej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ uważamy ideę „pokój przez prawo”, która przecież tak głęboko wpisana jest w akt założycielski organizacji. To z inicjatywy Polski oraz Wielkiej Brytanii 20 czerwca 2019 r. Rada Bezpieczeństwa jednogłośnie przyjęła pierwszą w historii rezolucję dotyczącą osób z niepełnosprawnościami w konfliktach zbrojnych. Podobnie z inicjatywy Polski w maju ubiegłego roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło międzynarodowy dzień upamiętniający ofiary przemocy na tle religijnym – mówił prezydent Andrzej Duda.

Trzaskowski zaproszony na Marsz Niepodległości. „Zagorzały narodowiec z II tury”

Poseł Konfederacji Artur Dziambor zaprosi Rafała Trzaskowskiego na Marsz Niepodległości po tym, jak prezydent Warszawy pochwalił się walką z...

zobacz więcej

Kłamstwo ma krótkie nogi, ale bardzo szybko biega. Nieprawdziwa informacja o „strefach wolnych od LGBT” w Polsce dotarły do amerykańskich Demokratów. W sztabie kandydata na prezydenta Joe Bidena nikt jej nie zweryfikował, a sam Biden odniósł się do fikcyjnych stref na Twitterze, atakując Polskę: „Powiem jasno, prawa LGBTQ+ to prawa człowieka. Nie ma miejsca na „strefy wolne od LGBT” – napisał kandydat Demokratów na prezydenta USA.

To przesądza o problemach lewicowego aktywisty Barta Staszewskiego, stypendystę fundacji Baracka Obamy, który rozwiesza w Polsce tabliczki „Stefa wolna od LGBT” i umieszcza ich zdjęcia w internecie sugerując, że to tablice gminne. Reduta Dobrego Imienia poinformowała, że wspierając prawnie i finansowo władze samorządowe, wraz z wójtem gminy Zakrzówek złożyła do Sądu Okręgowego w Lublinie pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko Staszewskiemu. W ich ocenie oskarżył on gminę Zakrzówek o „segregację ludzi”, posługując się kłamstwem i powinien ponieść za to odpowiedzialność. Być może do pozwu dołączą kolejne, szkalowane przez Staszewskiego gminy, a wpis Joe Bidena będzie kolejnym dowodem w sprawie przeciwko aktywiście.

Wtorek. Nocne rozmowy

W nocy z poniedziałku na wtorek odbyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Później w ciągu dnia prezes PiS spotkał się z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. – Rozmowy się odbyły, ale w żadnym wypadku nie potwierdzam, że jesteśmy blisko porozumienia – mówił portalowi tvp.info szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. W tym tygodniu możemy się spodziewać decyzji co do kwestii funkcjonowania rządu, jego składu – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Tymczasem prawie setka agentów CBA prowadziła we wtorek przeszukania w kilkudziesięciu lokalizacjach, w tym w szczecińskim szpitalu wojewódzkim w ramach śledztwa w sprawie tzw. afery kopertowej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z PO. Rewizje CBA marszałek Senatu nazwał „nadużyciem autorytetu państwa do ataku na niewłaściwą osobę”. Zaś koledzy z Sejmu marszałka Grodzkiego zdecydowali o zgłoszeniu przez Koalicję Obywatelską kolejnego wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Szef klubu PO Borys Budka twierdzi, że Ziobro zrujnował wymiar sprawiedliwości i prokuraturę. Do tych słów odniósł się natychmiast lider Solidarnej Polski: „Po tym, jak poinformowałem o nowych dowodach na przestępczą działalność Sławomira N., przybocznego Donalda Tuska, natychmiast PO chce mnie odwołać. Strach zajrzał w oczy?” – napisał na Twitterze minister sprawiedliwości.

Szef MZ o epidemii: Polska nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy

„Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale ryzyko eskalacji jest wysokie” – skomentował w niedzielę na Twitterze...

zobacz więcej

W Warszawie wreszcie sukces. „Tymczasowy rurociąg jest gotowy i działa; od niedzieli ścieki z lewobrzeżnych dzielnic miasta nie trafiają już do Wisły” – poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Wiceprzewodniczący PO stwierdził również, że problem z Czajką zostanie rozwiązany kompleksowo dopiero w przyszłym roku. Pożyjemy, zobaczymy… Rafał Trzaskowski obiecywał także uhonorowanie w Warszawie nazwą ulicy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I tego, jakże trudnego zadania nie udało się ciągle zrealizować. Z kole w Szczecinie radni Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych walczą ze św. Maksymilianem Kolbe, który również nie będzie miał swojej ulicy w tym mieście. Trzeba przyznać, że lista patronów ulic niepożądanych w miastach rządzonych przez PO jest coraz bardziej atrakcyjna. Im bardziej zasłużony jest patron, tym mniejsze ma szanse na „swoją” ulicę.

Środa. Podwyżki Trzaskowskiego

W tej chwili wszystkie scenariusze są na stole, z rządem mniejszościowym włącznie i wyborami przedterminowymi – mówił w środę szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Nerwowo jest nie tylko u koalicjantów, ale także w samym PiS: - Jeśli są wobec mnie jakieś inne plany, to przyjmuję je z całkowitym spokojem. Jestem przygotowany do opuszczenia stanowiska – oświadczył w rozmowie z portalem tvp.info Jan Krzysztof Ardanowski. - Decyzja w sprawie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego została podjęta, jednak jaka ona jest, powie premier Mateusz Morawiecki – powiedział z kolei zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

Prezydent Andrzej Duda jest we Włoszech, w pierwszej w nowej kadencji podróży zagranicznej. Odwiedził szpital Krajowego Instytutu Chorób Zakaźnych Spallanzani w Rzymie, gdzie trwają testy włoskiej szczepionki na Covid-19. Prezydent wystąpił również rzymskiej siedzibie Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD). - Promocja odpowiedzialnej konsumpcji i ograniczanie jej wpływu na środowisko poprzez przeciwdziałanie marnowaniu żywności to jeden z priorytetów polityki społecznej w Polsce – mówił prezydent Andrzej Duda w Rzymie.

Wicemarszałek Senatu o Tomczyku: Mam nadzieję, że nie przyjdzie na Konwent z megafonem

Wydaje mi się, że zamienił stryjek siekierkę na kijek – w takich słowach wicemarszałek Senatu Marek Pęk skomentował wybór nowego szefa klubu...

zobacz więcej

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że wszystko w stolicy zdrożeje, poza tym, co już za jego kadencji zdrożało. Poza wzrostem cen śmieci i wody, rosną więc opłaty za parkowanie i powiększa się strefa płatnego parkowania, która niedługo obejmie całą Warszawę. Teraz zdrożeć mają też bilety komunikacji miejskiej. Jednocześnie stolica odwołała wiele ważnych inwestycji. Mimo to humor Trzaskowskiemu dopisuje, o czym przekonamy się już w sobotę…

Wieczorem doszło do kolejnego spotkania prezesa PiS z szefem Solidarnej Polski…

Czwartek. Kryzys zażegnany?

…które przyniosło pozytywny skutek. - Wydaje się, że porozumienie w koalicji Zjednoczonej Prawicy jest naprawdę bliskie – stwierdził szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu – mówił w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ma objąć stanowisko wicepremiera nadzorującego resorty sprawiedliwości, obrony i spraw wewnętrznych.

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej spotkali się z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Grupa Wyszehradzka ma jednoznaczne spojrzenie na kwestię migracji, są pewne zasady, których się trzymamy – powiedział po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu. Szefowej KE przestawiono także propozycje planu pomocy dla Białorusi, który według premiera „spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem”.

Para prezydencka jest drugi dzień w podróży do Włoch. Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyli kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, by uczcić pamięć żołnierzy poległych w maju 1944 r.

Sondaż po kryzysie w Zjednoczonej Prawicy. Zmiany poparcia, nowy rozkład mandatów

Ostatnie wydarzenia związane z kryzysem w Zjednoczonej Prawicy i głosowaniem ws. „piątki” dla zwierząt nie zachwiały poparciem dla Prawa i...

zobacz więcej

Piątek. Wyborczy sukces PO

Kolejnego dnia prezydent Andrzej Duda spotkał się w Watykanie z Ojcem Świętym. - Z papieżem Franciszkiem rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w swoich granicach, może postępować w taki sposób, aby zawsze dążyć do pokoju; ta idea kieruje również moimi decyzjami – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Wieczorem w programie TVP „Gość Wiadomości” prezydent mówił, odnosząc się do nowych planów Komisji Europejskiej: - Nigdy się nie zgodzę z tym, żebyśmy my jako kraj, jako społeczeństwo przyjmowali ludzi, którzy są przywożeni do nas siłą – obiecał prezydent Duda.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Poinformował o tym przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Dominik Kolorz. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r.

Platforma Obywatelska odniosła wreszcie wyborczy sukces. W wyborach na szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej wygrał Cezary Tomczyk z PO. To na razie jedyny sukces wyborczy na jaki stać Platformę. Tomczyk pokonał w wyborach Urszulę Augustyn, także z PO.

Znikający tekst, czyli kto rządzi w „Gazecie Wyborczej”

Piątkowy tekst Piotra Głuchowskiego pt. „Idźmy dalej: Piotrków wolny od Żydów, a skatepark od niepełnosprawnych” wywołał wściekłość w środowiskach...

zobacz więcej

Sobota. Nowa umowa koalicyjna

Nowym sukcesem PO zbudowany jest Rafał Trzaskowski: - Wiemy jak wygrywać, jestem przekonany, że razem poprowadzimy do tego i PO, i całą opozycję – mówił w sobotę podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej prezydent Warszawy. Wystąpieniu Trzaskowskiego towarzyszyło rytualne ogólne potępienie PiS przez Borysa Budkę. Ewidentny dowód, że jak to mówił tego dnia prezydent stolicy „energia i doświadczenia to dwie cechy, które charakteryzują Platformę Obywatelską”.

Emanując doświadczeniem i energią senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski powielił na Twitterze fake newsa, jakoby 21-letni daleki kuzyn Andrzeja Dudy został sommelierem w Kancelarii Prezydenta. Jego wpis doczekał się odpowiedzi ze strony prezydenta, który stwierdził: „(…) do tej pory myślałem, że mimo różnic w poglądach jest Pan człowiekiem z klasą, który porusza się w granicach przyzwoitości. Widzę, że nie.”

W południe, w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyło się uroczyste podpisanie nowej, długo wyczekiwanej umowy koalicyjnej przez liderów Zjednoczonej Prawicy: Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobro.

– Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że będą to trzy lata dobrze wykorzystane dla Polski – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Doszliśmy do wspólnych ustaleń dotyczących nowego programu rządowego na najbliższe trzy lata i do wspólnych ustaleń dotyczących nowej struktury, to będzie bardziej skondensowana struktura rządu, będzie mniej resortów, dzięki temu rząd z całą pewnością będzie funkcjonował sprawniej – stwierdził szef Porozumienia Jarosław Gowin.

– Czas pokazał, a czas się nie myli, że te pięć lat, które za nami, to dobre lata dla Polski i dlatego mamy prawo wnioskować, że kolejne lata, które przed nami – trzy i ufam następne – to też dobry czas, ale wtedy i tylko wtedy, jeśli będziemy zgodnie współpracować szanując decyzje Polaków, którzy postawili na Zjednoczoną Prawicę, szanując wzajemnie swoją podmiotowość i szanując wspólne cele, jakie wyznaczyliśmy sobie – mówił szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

W składzie nowego koalicyjnego rządu może zabraknąć obecnej wicepremier Jadwigi Emilewicz, która zrezygnowała z członkostwa w Porozumieniu. Jako poseł pozostanie nadal członkiem klubu PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej