RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Plaga w Niemczech. Miliony funkcjonalnych analfabetów

52 procent analfabetów to osoby, dla których niemiecki jest językiem ojczystym (fot. Pexels)

W Niemczech jest 6,2 miliona funkcjonalnych analfabetów – alarmuje Federalny Związek Alfabetyzacji i Kształcenia Podstawowego (BAG). – 30 tysięcy z nich co roku uczestniczy w kursach alfabetyzacji – informuje Tim Henning, szef projektów w BAG.

Spalona szkoła w Lublińcu. Wiadomo, kiedy dzieci w wrócą na zajęcia

– Do zniszczonego w wyniku pożaru Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu (woj. śląskie) dzieci wrócą najpóźniej 5 października –...

zobacz więcej

Analfabetyzm funkcjonalny to sytuacja, w której osoby nieposiadające wykształcenia lub posiadające formalne wykształcenie nie potrafią wykorzystać wiedzy do tego, by sprawnie funkcjonować w codziennym życiu. Zaliczą się do niej także brak umiejętności posłużenia się urządzeniem pomimo posiadania instrukcji dla użytkownika.

Najczęściej pojęcie odnosi się do braku umiejętności poprawnego pisania, czytania ze zrozumieniem i prawidłowego dokonywania prostych obliczeń, ale także do umiejętności obsługi współczesnych technologii.

Eksperci przyznają, że nie zbadano do końca przyczyn zjawiska. – Wyłoniliśmy kilka kluczowych czynników, jak na przykład otoczenie. Jeśli rodzice nie są zainteresowani wykształceniem, to dziecku jest trudniej. Drugi czynnik to system szkolny – mówi Henning, cytowany przez Deutsche Welle.

W ocenie badaczy, analfabetyzm funkcjonalny nie jest związany z poziomem inteligencji.

Uniwersytet w Hamburgu opublikował raport, z którego wynika, że 52 procent analfabetów to osoby, dla których niemiecki jest językiem ojczystym. 47 procent osób ma korzenie spoza Niemiec i niemiecki nie był ich pierwszym językiem – w tej grupie 80 procent osób potrafi jednak czytać i pisać w ojczystym języku. Dwie trzecie osób z problemami w czytaniu i pisaniu pracuje zawodowo. – To na ogół proste prace w branży budowlanej i przy sprzątaniu – podkreśla Henning.

Większość analfabetów to mężczyźni.

źródło:
Zobacz więcej