RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kalifornia: Więźniowie będą osadzani zgodnie z płcią, którą sami wybiorą

W przypadku odmowy osadzony musi otrzymać pisemne oświadczenie z wyjaśnieniem tej decyzji (fot. REUTERS/Stephen Lam)

Gubernator amerykańskiego stanu Kalifornia Gavin Newsom podpisał w sobotę ustawę, zgodnie z którą przy osadzaniu w więzieniach osób transpłciowych będzie brana pod uwagę ich tożsamość płciowa. Na tej podstawie mogą one trafić do placówki dla mężczyzn lub kobiet.

Dwóch Rosjan skazanych na kary po 300 lat więzienia za przemyt nielegalnych imigrantów

Dwóch Rosjan zostało skazanych przez sąd w Grecji na kary po 300 lat więzienia za przemyt nielegalnych imigrantów – poinformowała agencja TASS,...

zobacz więcej

Zgodnie z przyjętą ustawą funkcjonariusze muszą pytać takie osoby, czy identyfikują się one jako niebinarne, transpłciowe czy interseksualne. Na tej podstawie więźniowie mogą poprosić, aby umieścić ich w placówce dla kobiet lub mężczyzn. Według nowego prawa Kalifornijski Departament Więziennictwa i Rehabilitacji nie może odrzucić takiego żądania, sugerując się wyłącznie wyglądem zewnętrznym więźnia lub deklarowaną przez niego orientacją seksualną.

Ustawa zakłada jednak, że taka prośba może zostać odrzucona, jeśli pojawią się obawy związane z „zarządzaniem lub bezpieczeństwem”. W przypadku odmowy osadzony musi otrzymać pisemne oświadczenie z wyjaśnieniem tej decyzji. Więźniowi będzie też przysługiwało prawo odwołania się.

Osadzony może oprócz tego w dowolnym momencie zgłosić służbom obawy związane ze swoim bezpieczeństwem lub zdrowiem. W takiej sytuacji trzeba będzie ponownie ocenić, czy przebywa on w odpowiednim miejscu.

Nowe prawo zobowiązuje ponadto funkcjonariuszy, aby zwracali się do transpłciowych więźniów zgodnie z wybranymi przez nich zaimkami.

Jak czytamy na portalu internetowym dziennika „New York Post”, do tej pory osoby transpłciowe były często umieszczane w danej placówce na podstawie płci przypisanej przy ich narodzinach. Przeciwnicy uważali, że taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla transpłciowych kobiet, które są umieszczane w więzieniach razem z mężczyznami.

Podobne prawo zostało przyjęte w 2018 r. w Connecticut. Osadzanie więźniów w oparciu o ich tożsamość płciową stosowane jest także w Nowym Jorku, Rhode Island i Massachusetts.

źródło:
Zobacz więcej