RAPORT

Pogarda

Sondaż po kryzysie w Zjednoczonej Prawicy. Zmiany poparcia, nowy rozkład mandatów

Najnowsze

Popularne

Ostatnie wydarzenia związane z kryzysem w Zjednoczonej Prawicy i głosowaniem ws. „piątki” dla zwierząt nie zachwiały poparciem dla Prawa i Sprawiedliwości. Jak wynika z sondażu Estymatora dla dorzeczy.pl, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na większość w parlamencie. Co z pozostałymi ugrupowaniami?

Wicemarszałek Senatu o Tomczyku: Mam nadzieję, że nie przyjdzie na Konwent z megafonem

Wydaje mi się, że zamienił stryjek siekierkę na kijek – w takich słowach wicemarszałek Senatu Marek Pęk skomentował wybór nowego szefa klubu...

zobacz więcej

W pierwszym z wariantów założono, że w wyborach parlamentarnych wziąłby udział ruch byłego prezentera TVN Szymona Hołowni Polska 2050. Wówczas próg przekroczyłoby sześć ugrupowań.

I tak w takim układzie zdecydowanym liderem sceny politycznej pozostaje PiS, który może liczyć na 42,9 proc. poparcia. Taki wynik przekłada się na 238 mandatów i oznacza wzrost o niecały punkt procentowy w porównaniu do ostatniego sondażu tej pracowni. W porównaniu z jesiennymi wyborami taki wynik daje partii rządzącej trzy dodatkowe mandaty w Sejmie.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, na którą wskazało 25,6 proc. ankietowanych. Taki wynik oznacza 11 mandatów mniej niż w wyborach i 0,3 pkt. proc. straty wobec ostatniej fali sondażowej. Podium zamyka ruch Hołowni z wynikiem 11,4 proc. To dałoby temu ugrupowaniu aż 43 mandaty.

Ścieki znów leją się do Wisły. Znamy przyczynę

Do Wisły na wysokości oczyszczalni „Czajka” znów leją się ścieki. Tym razem nie wskutek bezpośredniej awarii, tylko przez obfite opady deszczu. –...

zobacz więcej

Do Sejmu weszłaby też Konfederacja, na którą wskazało 8,2 proc. Uzyskałaby wówczas 30 mandatów, o 19 więcej niż posiada obecnie w Sejmie. Na piątym miejscu znalazła się Lewica – 6,4 proc. (0,9 p.p straty), uzyskując 14 mandatów, czyli 35 mandatów mniej niż w wyborach, a ostatnia w sondażu Koalicja Polska (PSL, Kukiz'15) znalazła się na granicy progu wyborczego (5,2 proc. poparcia, czyli 11 mandatów). W ten sposób ludowcy tracą 19 mandatów w stosunku do wyniku wyborów z 2019 roku.

W badaniu uwzględniono też opcję bez ugrupowania Hołowni. Wówczas nieco lepiej notuje PiS – 43,6 proc. głosów. W takim układzie Prawo i Sprawiedliwość miałoby 233 mandaty. Drugie miejsce w badaniu ma Koalicja Obywatelska – w tym wariancie dostała 29,2 proc. głosów i 139 mandatów.

W miejsce ruchu Hołowni weszłaby Konfederacja uzyskując 9,8 proc. poparcia i 39 mandatów. Czwarte miejsce zdobyła Lewica – 8,9 proc. głosów z 28 mandatami. Ostatnie miejsce zajmuje Koalicja Polska, która w tym układzie zyskuje 6,8 proc., czyli 20 mandatów.

Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 września 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1014 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 61 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej