RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Największy prezent, jaki możesz dać swojemu dziecku, to nie mieć kolejnego”

Billboardy i reklamy na przystankach sugerują, by ograniczać się do posiadania tylko jednego dziecka lub do rezygnacji z dzieci w ogóle (fot. Twitter/OverpopulationWPB)
Billboardy i reklamy na przystankach sugerują, by ograniczać się do posiadania tylko jednego dziecka lub do rezygnacji z dzieci w ogóle (fot. Twitter/OverpopulationWPB)

W Vancouver w Kanadzie pojawiły się kontrowersyjne billboardy, które zachęcają rodziny do ograniczenia dzietności. Akcja, odbywająca się pod hasłem „Jedna planeta, jedno dziecko”, ma zwiększać świadomość problemów związanych z przeludnieniem. Według organizatorów kampanii „największy prezent, jaki możesz dać swojemu dziecku, to nie mieć kolejnego”.

Kiedy najlepiej począć dziecko? Naukowcy znaleźli optymalny termin

Mieszkańcy półkuli północnej mają największe szanse na spłodzenia dziecka późną jesienią i na początku zimy – ustalili naukowcy. Wyniki swoich...

zobacz więcej

Billboardy i reklamy na przystankach sugerują, by ograniczać się do posiadania tylko jednego dziecka lub do rezygnacji z dzieci w ogóle. Na plakatach widać szczęśliwe pary i napisy: „Wybraliśmy jedno”, „Wybraliśmy wolność od dzieci” lub „Największy prezent, jaki możesz dać swojemu dziecku, to nie mieć kolejnego”.

Kampania jest pomysłem organizacji non-profit World Population Balance. Jej dyrektor wykonawczy Dave Gardner apeluje, by Kanadyjczycy rozpoczęli dyskusję o przeludnieniu, które jest degradujące dla środowiska naturalnego.

Strona internetowa kampanii „Jedna planeta, jedno dziecko” zawiera raporty naukowe dokumentujące szkody, jakie działalność człowieka wyrządza ekosystemom. „Przeludnienie (…) jest bardzo realnym problemem w uprzemysłowionym świecie, w którym każda nowa osoba ma nadmierny wpływ na środowisko. Mimo że wskaźniki urodzeń są już niskie w »nadmiernie rozwiniętym świecie«, muszą być jeszcze niższe, aby przyspieszyć spadek populacji do zrównoważonego poziomu” – czytamy na stronie kampanii.

„Małe rodziny pomagają tworzyć zdrową planetę, lepsze życie i obiecującą przyszłość”– słyszymy w jednym z podcastów. Organizacja World Population Balance stawia sobie za cel ostrzeganie i edukowanie, że przeludnienie jest podstawową przyczyną wyczerpywania się zasobów, wymierania gatunków, ubóstwa i zmiany klimatu. Misją organizacji jest wytyczenie ścieżki dla ludzkiej cywilizacji, która umożliwia dobre życie na zdrowej planecie. Organizacja opowiada się za zmniejszeniem populacji ludzkiej poprzez radykalne i dobrowolne zmniejszenie liczby urodzeń.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej