RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Weryfikacja rynku obrotu paliwami opałowymi. Rejestracja na potrzeby akcyzy

Od 1 września przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać paliwa opałowe, głównie olej opałowy, muszą zarejestrować się na potrzeby podatku akcyzowego w specjalnym rejestrze Ministerstwa Finansów (fot. pixabay.com/boldogsa)

Działania uszczelniające zweryfikowały rynek obrotu paliwami opałowymi – mówi zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów Robert Michalski. Jego zdaniem rynek samoreguluje liczbę oferentów paliw opałowych.

Resort rozwoju rozpoczął nabór wniosków do programu ratowania firm

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej, którzy potrzebują pomocy restrukturyzacyjnej, mogą już składać wnioski o wsparcie w...

zobacz więcej

Od 1 września przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać paliwa opałowe, głównie olej opałowy, muszą zarejestrować się na potrzeby podatku akcyzowego w specjalnym rejestrze Ministerstwa Finansów. Podobne obowiązek dotyczy odbiorców paliw opałowych.

Jak poinformował Michalski, dotychczas zarejestrowały się 1104 pośredniczące podmioty olejowe (dane na dzień 21 września 2020 r.). Jest to liczba mniejsza od szacunków przyjętych przy przygotowywaniu nowelizacji ustawy akcyzowej, która ów obowiązek wprowadziła – 2007.

Jak wyjaśnił przedstawiciel MF, szacunki te oparto na danych wynikających ze składanych miesięcznych zestawień oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych paliw opałowych.

– Działania uszczelniające zweryfikowały rynek obrotu paliwami opałowymi. Warto wskazać, że liczba zużywających podmiotów jest również mniejsza – 61 tys. 636 zgłoszeń – niż szacowano w oparciu o te same dokumenty składane przez samych sprzedawców paliw opałowych. Oczywiście w tym drugim przypadku może to wynikać ze sposobu rejestracji, np. wszystkie szkoły w gminie rejestruje dana gmina, jako płatnik podatku od towarów i usług – tłumaczy Michalski.

Producent motocykli Harley-Davidson wycofuje się z Indii

Amerykańska firma Harley-Davidson ogłosiła w czwartek wycofanie się z największego rynku motocyklowego na świecie. W piątek rozpoczęła redukcję...

zobacz więcej

– Nie zaobserwowaliśmy negatywnych zjawisk w związku z zakończeniem okresu przejściowego i z faktem rejestracji uczestników rynku paliw opałowych. Od 1 września 2020 r. zarejestrowało się kolejne 7000 zużywających podmiotów olejowych. Wszystkie te podmioty, ponad 61 tysięcy, mogą dokonywać zakupów paliw opałowych u każdego zarejestrowanego pośredniczącego podmiotu olejowego – mówi z-ca dyrektora w MF.

– Zakładać można, że to rynek samoreguluje liczbę oferentów paliw opałowych. Regulacje ustawowe pozwalają jedynie na monitorowanie rynku paliw opałowych, do których stosuje się znacznie niższe stawki podatku akcyzowego i mają na celu ograniczenie szarej strefy w obszarze tych paliw. Gromadzone w systemie dane będą poddawane analizie – dodał.

31 sierpnia minął okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe lub podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych. Do tego dnia musiały one złożyć zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU, aby otrzymać status pośredniczącego podmiotu olejowego (dla sprzedawców) lub zużywającego podmiotu olejowego (dla nabywców).

Poczta Polska: Klienci mogą już wysyłać przesyłki do ponad 60 państw na świecie

Operator narodowy przywrócił możliwość wysyłania przesyłek do Argentyny, Czarnogóry, Kenii, Pakistanu i Tunezji. We wtorek wprowadził  możliwość...

zobacz więcej

Bez zgłoszenia i otrzymania potwierdzenia rejestracji uproszczonej – AKC-PR/U, sprzedaż paliw opałowych lub ich zakup nie jest możliwa, ponieważ sprzedający odmówi dostarczenia tych wyrobów. Obowiązek ten obejmuje również osoby fizyczne i podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej.

W przypadku podmiotów, które rozpoczęły proces rejestracji i go nie zakończyły poprzez autoryzację w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni, po 1 września 2020 r., nie jest możliwa sprzedaż lub nabycie tych paliw. Konieczne jest dokończenie procesu rejestracji, którego ostatnim etapem jest otrzymanie potwierdzenia rejestracji uproszczonej – AKC-PR/U.

źródło:

Zobacz więcej