RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Azerbejdżan zaatakował osady w Górskim Karabachu

Operację wojskową roypocyto wzdłuż tzw. linii kontaktowej – mocno zaminowanej ziemi niczyjej (fot. mil.am)

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował w niedzielę rano, że siły sąsiedniego Azerbejdżanu zaatakowały osady cywilne w regionie Górskiego Karabachu. Resort obrony Armenii podał, że w odpowiedzi na atak armeńskie wojsko zestrzeliło dwa azerbejdżańskie śmigłowce i trzy drony. W kraju wprowadzono stan wojenny.

Górski Karabach w ogniu. „Nie ma gwarancji, że za miesiąc znów nie dojdzie do eskalacji”

Konflikt między Armenią a Azerbejdżanem o Górski Karabach przypomian sinusoidę. Ostatnio znów mieliśmy wzrost napięcia i doszło do eskalacji, z...

zobacz więcej

„Decyzją rządu Armenii w republice wprowadzany jest stan wojenny i powszechna mobilizacja. Decyzja wchodzi w życie w chwili publikacji” – poinformował premier Nikol Paszynian w mediach społecznościowych. Obywatele zostali wezwani do obrony ojczyzny.

Według armeńskich władz atak sił azerbejdżańskich rozpoczął się w niedzielę rano na osady cywilne w Górskim Karabachu, w tym w uchodzącym za stolicę regionu Stepanakercie.

„Nasza reakcja będzie proporcjonalna, a wojskowo-polityczne przywództwo Azerbejdżanu ponosi pełną odpowiedzialność za tę sytuację” – oświadczyło armeńskie ministerstwo obrony. Rzecznik resortu dodał, że siły Armenii, które wspierają separatystów w Górskim Karabachu, „zestrzeliły dwa śmigłowce i trzy drony (wojsk) Azerbejdżanu oraz że walki trwają”.

Սիրելի հայրենակիցներ. Հիմա կառավարության որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարվում է ռազմական դրություն եւ...

Opublikowany przez Nikola Pashinyana / Նիկոլ Փաշինյան Niedziela, 27 września 2020


Z kolei ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało, że rozpoczęło operację wojskową wzdłuż tzw. linii kontaktowej, mocno zaminowanej ziemi niczyjej, która oddziela siły wspierane przez Armenię od wojsk Azerbejdżanu w regionie – podały rosyjskie agencje informacyjne.

Resort przekazał, że wojsko zniszczyło 12 baterii systemu przeciwlotniczego, ale straciło jeden śmigłowiec, którego załoga jednak przeżyła.

Rosyjskie MSZ wezwało Armenię i Azerbejdżan do „natychmiastowego wstrzymania ognia i rozpoczęcia negocjacji w celu ustabilizowania sytuacji” – napisał na Twitterze rosyjski dziennikarz Władimir Sołowjow. .

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, tuż przed upadkiem ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem; pochłonęła ona ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, zamieszkana w większości oraz kontrolowana przez Ormian enklawa, choć ogłosiła secesję, formalnie pozostaje częścią Azerbejdżanu. W ostatnich miesiącach starcia między siłami Armenii i Azerbejdżanu nasiliły się.

źródło:

Zobacz więcej