RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Macron: Łukaszenka musi odejść

Macron udzielił wywiadu dla francuskiej gazety „Le Journal du dimanche” (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka „musi odejść” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej gazety „Le Journal du dimanche”. Niewykluczone, że prezydent Francji spotka się na Litwie z kontrkandydatką Łukaszenki w wyborach, Swietłaną Cichanouską.

Zaprzysiężenie Łukaszenki. Premier: Nie ma poparcia własnego narodu

Na Białorusi odbyło się dzisiaj potajemne zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki. To wydarzenie jedynie potwierdza, że Łukaszenka ma świadomość tego,...

zobacz więcej

„To, co dzieje się na Białorusi, to kryzys władzy, władzy autorytarnej, która nie może zaakceptować logiki demokracji i która utrzymuje się siłą. To jasne, że Łukaszenka musi odejść” – podkreślił Macron.

Prezydent Francji powiedział również, że jest „pod wrażeniem odwagi demonstrantów” na Białorusi. „Wiedzą, jakie ryzyko podejmują (...) a mimo to kontynuują działania na rzecz demokracji w tym kraju” – dodał Macron.

Macron podkreślił, że większość demonstrantów nie kwestionuje wyjątkowo bliskich relacji ich kraju z Rosją. Francuski przywódca przypomniał, że 14 września rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który tego samego dnia spotkał się w Soczi z Łukaszenką. „Powiedziałem Putinowi, że Rosja ma poważną rolę do odegrania i rola ta może być pozytywna, jeśli tylko nakłoni Łukaszenkę do uznania prawdy urn wyborczych i zwolnienia więźniów politycznych” – powiedział Emmanuel Macron. „To było przed dwoma tygodniami, a więc nie tak dawno” – dodał.

Macron spotka się z Cichanouską na Litwie?

W przyszłym tygodniu Emmanuel Macron złoży swoją pierwszą wizytę na Litwie i Łotwie, dwóch państwach bałtyckich, które liczą na jego wsparcie w obliczu kryzysu politycznego na Białorusi i rosyjskiej presji.

Unia Europejska nie uznała wyboru Łukaszenki, a Litwa udzieliła schronienia liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej.

Według władz w Paryżu „nie jest wykluczone” spotkanie Macrona w Wilnie z białoruską opozycją.

Swiatłana Cichanouska powiedziała w czwartek dziennikowi „Le Figaro”, że ma duże oczekiwania wobec prezydenta Macrona. – Chcemy, aby prezydent Francji zaangażował się w przełamanie impasu na Białorusi i pełnił rolę mediatora. Emmanuel Macron musi mówić głośniej, dużo od niego oczekujemy – podkreśliła Cichanouska.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Oficjalnie z wynikiem 80,1 proc. wygrał je Łukaszenka.

źródło:

Zobacz więcej