RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1000 euro kary za używanie flagi wojennej Rzeszy. Zakaz wprowadzi także Bawaria

Premier Bawarii i szef bawarskiej CSU Markus Soeder chce wprowadzić zakaz używania flagi wojennej Rzeszy (fot. PAP/EPA/Sven Hoppe / POOL)

Premier Bawarii i szef bawarskiej CSU Markus Soeder zapowiedział w sobotę wprowadzenie w tym kraju związkowym zakazu używania flagi wojennej Rzeszy. – Nie pozwolimy, by prawicowi radykałowie zawładnęli naszą liberalną demokracją – podkreślił Soeder.

Jest postępowanie ws. produktów ze swastyką w Auchan

Torebki turystyczne z symbolem swastyki wycofano ze sprzedaży przez sklep Auchan w Krakowie. Trwa dochodzenie w sprawie publicznego propagowania...

zobacz więcej

W Niemczech trwa właśnie debata o zakazie używania flag wojennych Rzeszy w przestrzeni publicznej. Na wprowadzenia takiego zakazu zdecydowały się już władze kraju związkowego Brema.

Przedstawiciele skrajnie prawicowych ugrupowań noszą przed sobą podczas demonstracji flagi wojenne Rzeszy lub wywieszają je przez okna swoich domów.

Od poniedziałku jest to zakazane w Bremie. Tam zakazane flagi mogą być według nowego przepisu konfiskowane, a ich właściciele karani grzywną w wysokości do 1000 euro. Jak pisze dpa, podobny zakaz rozważają władze Turyngii, a premier Badenii–Wirtembergii Winfried Kretschmann ocenił tego typu rozwiązanie jako „właściwe”.

Tak zwana flaga wojenna Rzeszy w kolorze czarno–biało–czerwonym była oficjalną flagą sił zbrojnych Rzeszy Niemieckiej w latach 1871–1945. W całym kraju zabronione jest obecnie używanie tylko jej wersji z czasów rządów narodowych socjalistów, kiedy orła na środku flagi zastąpiono swastyką.

źródło:

Zobacz więcej