RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dżuma zaatakowała 3-letniego chłopca. Władze chińskiej prowincji apelują o czujność

Do zakażenia dżumą dochodzi zwykle w wyniku pokąsania przez szczurze pchły (fot. Pixabay/toniziegler)

U trzyletniego dziecka z hrabstwa Menghai w prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach zdiagnozowano podejrzenie dżumy – poinformowały w piątek lokalne władze. Rozpoczęto szeroko zakrojoną akcję sanitarną, by zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy.

Chłopiec cierpiał na łagodną infekcję, ale po leczeniu jest w stabilnym stanie – poinformował w sobotę przedstawiciel władz hrabstwa. Dodał, że jest to jedyny zarażony przypadek, jaki do tej pory stwierdzono.

Dziecko poddano badaniom w kierunku dżumy, po tym, jak we wsi znaleziono trzy martwe szczury. Już wcześniej zauważono, że w okolicy pojawiła się plaga tych gryzoni.

We wsi przeprowadzono specjalistyczną kontrolę. Władze lokalne utworzyły zespół roboczy do przeprowadzania inspekcji, diagnozy i kwarantanny dla mieszkańców. Zaapelowano o zgłaszanie się do lekarza, jeśli ktokolwiek miał kontakt z martwymi szczurami. W całym hrabstwie toczy się również akcja sanitarna skupiająca się na zwalczaniu pcheł i gryzoni.

Jak podają przedstawiciele służby zdrowia w Pekinie, zaraza prawdopodobnie nie rozprzestrzeni się w Yunnan, ale społeczeństwo musi być czujne na możliwość infekcji, ponieważ dżuma może się szybko rozprzestrzeniać wśród szczurów.

– Zainfekowane szczury są głównym źródłem choroby, która przenosi się również na ludzi poprzez ukąszenia zarażonych szczurzych pcheł – poinformował zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Uniwersytetu w Pekinie, zauważając, że dżuma nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Dżuma jest bardzo zakaźną chorobą, która po zakażeniu bardzo szybko postępuje. Choroba objawia się gorączką, a następnie obrzękiem węzłów chłonnych, posocznicą, niewydolnością narządów. W najgorszym przypadku może zakończyć się śmiercią.

Dżuma dymienicza występuje głównie na terenach wiejskich, łąkach, górach i miejscach, gdzie ludzie mają częsty kontakt ze szczurami. Ekspert powiedział, że w Yunnan nie jest to nowe, ponieważ na przestrzeni lat pojawiały się sporadyczne przypadki choroby.

źródło:
Zobacz więcej