RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protest kobiet w Mińsku. Wśród zatrzymanych 73-latka

Wcześniej w sobotę do zatrzymań doszło w Parku Przyjaźni Narodów (fot.PAP/EPA)

Od zatrzymań rozpoczął się kolejny sobotni protest kobiet przy Rynku Komarowskim w stolicy Białorusi, Mińsku. Radio Swaboda informuje o wciągnięciu do więźniarek co najmniej dziesięciu osób. Wśród zatrzymanych jest 73-letnia opozycjonistka Nina Bahinska, która stała się symbolem białoruskich protestów.

Zmarł mężczyzna, który podpalił się w Smolewiczach

W nocy z czwartku na piątek zmarł 36-latek, który w ubiegłym tygodniu podpalił się w Smolewiczach na Białorusi – informuje w piątek niezależny...

zobacz więcej

– Zatrzymania rozpoczęły się praktycznie tuż po rozpoczęciu pochodu – poinformował portal Onliner.by. Jedną z kobiet funkcjonariusze w oliwkowych kombinezonach i kominiarkach zanieśli do więźniarki. Wśród zatrzymanych jest również 73-letnia opozycjonistka Nina Bahinska, która stała się symbolem białoruskich protestów. Kobieta była zatrzymana kolejny raz. Kolejny raz została też wypuszczona.

Kobiety zbierały się przy Rynku Komarowskim, żeby wziąć udział w tradycyjnym już sobotnim marszu przez miasto. W ubiegłym tygodniu oraz tydzień wcześniej akcji tej towarzyszyły liczne brutalne zatrzymania.

Podczas protestu kobiet zatrzymano co najmniej cztery dziennikarki. Zatrzymano Maryję Wajtowicz z Euroradia, Alaksandrę Elbaum z TUT.by, Maryję Hryc z Biełsatu i Kaciarynę Karpicką z Naszej Niwy. Wcześniej na krótko zatrzymano jeszcze jedną reporterkę Euroradia, Julię Matuzawą, jednak po kilkunastu minutach została ona wypuszczona. Wszystkie reporterki były w kamizelkach z napisem „Press”.

Wcześniej w sobotę do zatrzymań doszło w Parku Przyjaźni Narodów. Odbywał się tam obywatelski Bieg Ludzi Wolnych. Zatrzymano co najmniej dwie osoby.

Protesty na Białorusi trwają od 9 sierpnia, gdy ogłoszono wyniki wyborów prezydenckich, w których zwyciężył rządzący od 1994 r. Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc.

Uczestnicy protestów, które są brutalnie tłumione przez struktury siłowe, domagają się uczciwych wyborów i dymisji Łukaszenki, a także – zaprzestania przemocy.

źródło:

Zobacz więcej