RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lewica w regionach debatuje nad programem. Czarzasty mówi o błędach PiS

Serię regionalnych konwencji Lewicy w listopadzie zakończy konwencja krajowa (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty zarzucił liderom PiS i rządowi, że zaniedbali w ostatnim miesiącu sprawy służby zdrowia, edukacji, nie zajmują się sytuacją finansową samorządów oraz nie prowadzą aktywnej polityki zagranicznej dotyczącej sytuacji na Białorusi. W sobotę w Olsztynie odbywa się regionalny kongres programowy Lewicy.

Kaczyński, Morawiecki, Ziobro i Gowin. Wspólne oświadczenie liderów Zjednoczonej Prawicy

Chciałem podziękować naszym kolegom i powiedzieć, że się bardzo, bardzo cieszę. Przed nami dobra przyszłość – powiedział prezes PiS Jarosław...

zobacz więcej

– Pięciu panów: Duda, Morawiecki, Kaczyński, Ziobro i Gowin od miesiąca zajmują się sobą, kłócą się który z nich jest ważny, a który ważniejszy. Jako Lewica patrzymy na to z zażenowaniem – powiedział lider Lewicy na konferencji prasowej na Warmii i Mazurach Czarzasty.

Jak podkreślił, w czasie sporów i rozmów o wewnętrznej sytuacji na prawicy rząd zaniedbał szereg prawdziwych problemów ludzi, z których jako najważniejszy wymienił znaczne pogorszenie sytuacji epidemicznej. – Od kilku dni notowane są takie wzrosty zachorowań, jakich jeszcze nie było, ludzie tracą bliskich, a oni się kłócą, który z nich jest ważniejszy – oświadczył Czarzasty.

Lider Sojuszu dodał, że w czasie, gdy pandemia przybiera na sile zaniedbywane są sprawy pacjentów chorych onkologicznie. Stwierdził, że o 90 proc. spadła liczba badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka.

Czarzasty zarzucił też rządowi, że nie zajmuje się trudną sytuacja samorządów, których wpływy z powodu pandemii znacznie spadły, a mimo to nie otrzymują dostatecznego wsparcia od rządu. To z kolei, jak mówił, wymusza na samorządach wprowadzanie podwyżek dla mieszkańców, np. za bilety, czy śmieci.

Szef Sojuszu krytykował też brak aktywnej polityki zagranicznej Polski względem sytuacji na Białorusi. Zarzucił też rządowi, że nie wspiera dzieci z biednych rodzin, które zmagają się z problemami w edukacji, gdy kolejne szkoły przechodzą na naukę zdalną.

Budka: Wprowadzimy pełną jawność majątków osób publicznych

Pełna jawność majątków osób publicznych, rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego i wprowadzenie Centrów Pomocy...

zobacz więcej

Adrian Zandberg z Partii Razem powiedział, że Lewica przygotowała pakiet projektów ustaw, które mają w nadchodzących miesiącach usprawnić pracę państwa. – Oczywiście wiemy, jak jest, PiS nie słucha nawet wtedy, gdy opozycja ma lepsze pomysły – zaznaczył. Wyraził nadzieję, że „choć niektóre rzeczy uda się przepchnąć”.

– Rząd Mateusza Morawieckiego zmarnował kilka miesięcy, jeśli chodzi o przygotowanie służby zdrowia na drugą falę epidemii, zmarnował czas, jeśli chodzi o przygotowanie szkół – mówił Zandberg.

Regionalny kongres programowy Lewicy odbywa się w sobotę w Olsztynie. Takie wydarzenia zaplanowano we wszystkich regionach, a zakończą się kongresem krajowym – 21 listopada w Warszawie.

źródło:

Zobacz więcej