RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kaczyński, Morawiecki, Ziobro i Gowin. Wspólne oświadczenie liderów Zjednoczonej Prawicy

Chciałem podziękować naszym kolegom i powiedzieć, że się bardzo, bardzo cieszę. Przed nami dobra przyszłość – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na wspólnej konferencji z pozostałymi liderami Zjednoczonej Prawicy: Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Gowinem, podpisano nowe porozumienie programowe. Wziął w nim udział także premier Mateusz Morawiecki. – Dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii. Jestem zupełnie pewien, że będą to trzy lata dobrze wykorzystane dla Polski – zaznaczył Kaczyński.

Wicepremier odchodzi z Porozumienia. „Będę wspierać Zjednoczoną Prawicę”

Podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia; pozostaję w klubie PiS i będę wspierać Zjednoczoną Prawicę – oświadczyła wicepremier, minister rozwoju...

zobacz więcej

Zjednoczona Prawica pozostaje zjednoczona. Podpisana w sobotę umowa koalicyjna kończy tygodniowe negocjacje, podczas których rozważane było nawet zerwanie koalicji i rząd mniejszościowy PiS.

Do sporu w koalicji rządzącej doszło przy okazji głosowania nad ustawą o ochronie zwierząt. W ciągu ostatniego tygodnia przyszłość Zjednoczonej Prawicy była omawiana na serii spotkań między liderami klubów.

Rozłamu nie będzie

– Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że będą to trzy lata dobrze wykorzystane dla Polski – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zapewnił, że mimo niepewnej sytuacji związanej z epidemią rząd zrobi wszystko, „co będzie możliwe do umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela”. – Nasze porozumienie jest tego gwarancją – podkreślił

Zdaniem Jarosława Gowina, lidera Porozumienia, siłą Zjednoczonej Prawicy zawsze był pluralizm, a równocześnie wewnętrzna jedność, którą dziś potwierdzono.

Kontrolowany kryzys w ZP? Pora na wyraźny komunikat dla wyborców

Trzeba przyznać, że jak na zapowiedziane trzy lata spokoju (w które, co łatwo sprawdzić, niespecjalnie wierzyłem), politycy Zjednoczonej Prawicy...

zobacz więcej

– Doszliśmy do wspólnych ustaleń dotyczących nowego programu rządowego na najbliższe trzy lata i do wspólnych ustaleń dotyczących nowej struktury, to będzie bardziej skondensowana struktura rządu, będzie mniej resortów, dzięki temu rząd z całą pewnością będzie funkcjonował sprawniej – dodał Gowin.

Ziobro o kolejnym wyborczym zwycięstwie

– Czas pokazał, a czas się nie myli, że te pięć lat, które za nami, to dobre lata dla Polski i dlatego mamy prawo wnioskować, że kolejne lata, które przed nami – trzy i ufam następne – to też dobry czas, ale wtedy i tylko wtedy, jeśli będziemy zgodnie współpracować szanując decyzje Polaków, którzy postawili na Zjednoczoną Prawicę, szanując wzajemnie swoją podmiotowość i szanując wspólne cele, jakie wyznaczyliśmy sobie – powiedział szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że doszło do potwierdzenia pełnej jedności i stabilności koalicji, która – zaznaczył – jest dzisiaj tak bardzo potrzebna.

Premier: Zwyciężyła odpowiedzialność

Jak ocenił szef rządu, zawarte porozumienie, to potwierdzenie „zobowiązań wobec milionów wyborców”. – I w sumie porozumienie również właśnie z naszymi wyborcami co do realizacji naszego programu w kolejnych trzech latach – dodał.

Kaczyński złapał stery. Co będzie oznaczało wejście lidera PiS do rządu?

Gdy rozmawia się z politykami Zjednoczonej Prawicy, to wszyscy są zadowoleni, niezależnie od tego, czy reprezentują obóz Prawa i Sprawiedliwości,...

zobacz więcej

– Mamy stabilny rząd, mamy stabilną większość parlamentarną, mamy program, przystępujemy do kolejnej fazy realizacji naszego programu dla dobra obywateli polskich, dla dobra Polski – podkreślił Morawiecki. Jak powiedział „zwyciężyła odpowiedzialność, zwyciężyła Polska”.

Jarosław Kaczyński wicepremierem

Ostatnie dni minęły pod znakiem burzliwych wypowiedzi polityków różnych obozów Zjednoczonej Prawicy. Ostatecznie strony porozumiały się w sprawie rekonstrukcji rządu.

Z zapowiedzi prominentnych przedstawicieli koalicji wynika, że zostanie ograniczona liczba ministerstw, co ma usprawnić proces decyzyjny w rządzie. Mniejsze ugrupowania koalicyjne – Solidarna Polska i Porozumienie – mają otrzymać po jednym resorcie. Do rządu ma wejść Jarosław Kaczyński w randze wicepremiera nadzorującego resorty: spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i obrony narodowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej