RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Senator Borowski powiela fake newsa i uderza w prezydenta RP

Od kilku dni w sieci krąży nieprawdziwa informacja o rzekomym sommelierze w kancelarii prezydenta (fot. PAP/Mateusz Marek)
Od kilku dni w sieci krąży nieprawdziwa informacja o rzekomym sommelierze w kancelarii prezydenta (fot. PAP/Mateusz Marek)

21-letni daleki kuzyn Andrzeja Dudy sommelierem w Kancelarii Prezydenta? Nie, to nie prawda. Fake newsa o takiej treści powiela jednak senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski. Na Twitterze opublikował nieprawdziwą grafikę, która zresztą w internecie pojawiła się po raz pierwszy już kilka lat temu.

Fake news aktywisty LGBT. Jak zgłosić nieprawdziwą informację na Facebooku?

Media informowały dziś o fake newsie na temat rzekomo istniejących w Polsce „stref wolnych od LGBT” i tablic, które – jak podawał aktywista Bart...

zobacz więcej

RAPORT: Demaskujemy fake newsy

„SKANDAL!!!!! Ten chłopak to 21-letni Grzegorz Staromiejski, syn kuzynki prezydenta Dudy!!! Kilka dni temu został zatrudniony w kancelarii prezydenta jako degustator win za 6 000 zł miesięcznie!! NIECH POLSKA DOWIE SIĘ O NEPOTYZMIE!!!” – głosi podpis grafiki, którą powiela Borowski.

Senator zwraca się też do prezydenta Andrzeja Dudy i postuluje, by ten „zdementował tę informację, bo jeszcze ktoś pomyśli, że to prawda”. Fake news jednak od kilkunastu godzin widoczny jest na profilu senatora KO.

Ta sama grafika od kilku dni pojawia się na różnych kontach i grupach uderzających w Andrzeja Dudę i rząd.

Joe Biden fake newsem o Polsce. Zdecydowana odpowiedź ambasady w USA

Stwierdzenie w tweecie wiceprezydenta Joe Bidena opiera się na niedokładnych medialnych informacjach, ponieważ w Polsce nie istnieją żadne „strefy...

zobacz więcej

Wielu internautów, nieświadomych zawartego w niej kłamstwa, jest oburzonych rzekomym nepotyzmem w Kancelarii Prezydenta.

Nie zatrudniono tam jednak żadnego sommeliera. „Mężczyzna na zdjęciu to Grzegorz Nowowiejski. Jest on członkiem zarządu krajowego partii KORWiN. Jego zdjęcie i imię zostały wykorzystane do opracowania manipulacji, natomiast nazwisko zostało celowo zmienione, aby utrudnić weryfikację i możliwość odnalezienia tej osoby od razu” – opisuje portal demagog.org, zajmujący się weryfikacją fake newsów.

Grafika po raz pierwszy została opublikowana na portalu Kobiety Lewicy trzy lata temu. Choć zniknęła na jakiś czas, teraz powróciła. 24 września tego roku znów trafiła na Facebooka, gdzie udostępniono ją blisko 4,5 tys. razy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej