RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy ambasador Niemiec odwiedził Auschwitz-Birkenau. „To był trudny krok"

O wizycie w Auschwitz-Birkenau ambasador poinformował na Twitterze (fot. Twitte/Arndt Freytag von Loringhoven)

Nieludzkie barbarzyństwo, którego dokonali tu Niemcy, jest trudne do zniesienia – podkreślił nowy ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, który odwiedził muzeum Auschwitz-Birkenau.

Jest decyzja Polski ws. ambasadora Niemiec. „To szansa rozliczenia z dramatyczną historią”

Jak ustalił portal tvp.info, polska zdecydowała o wyrażeniu zgody na przyjęcie nowego ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena....

zobacz więcej

Arndt Freytag von Loringhoven odwiedził Auschwitz-Birkenau w piątek. O swojej wizycie napisał na Twitterze.

„Byłem dziś w Auschwitz-Birkenau. To był trudny, ale konieczny dla każdego Niemca krok. Nieludzkie barbarzyństwo, którego dokonali tu Niemcy, jest trudne do zniesienia. Muzeum Auschwitz-Birkenau wykonuje niezwykle ważną pracę, dbając o pamięć o Ofiarach. Dziękuję za to!” – podkreślił ambasador Niemiec.

Arndt Freytag von Loringhoven pełni funkcję ambasadora Niemiec w Polsce od połowy września. Jest wieloletnim urzędnikiem i dyplomatą, w latach 2014-2016 był ambasadorem Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

źródło:

Zobacz więcej