RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rośnie liczba ofiar katastrofy na Ukrainie. Antonow leciał z misją szkoleniową [WIDEO]

Samolot spadł i zapalił się (fot. PAP/EPA/SERGEY KHRUPOV)

Bilans ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu An-26 w obwodzie charkowskim na Ukrainie wzrósł do 26. Na miejscu tragedii znaleziono łącznie 25 ciał, jedna osoba zmarła w szpitalu, a jedna jest ranna – podała w sobotę ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Nadzorujący śledztwo wicepremier Ołeh Uruskyj poinformował, że nie udało się zidentyfikować żadnej z ofiar.

Katastrofa lotnicza na Ukrainie. Wiele ofiar śmiertelnych

W katastrofie lotniczej pod miastem Czuhujiw zginęły 22 osoby, a dwie zostały ciężko ranne – poinformowała ukraińska państwowa służba ds. sytuacji...

zobacz więcej

Uruskyj stanął na czele komisji powołanej w związku z tragedią. Według niego identyfikacja potrwa ok. 2-3 tygodnie. Jak dodał, nadal nie ma dostępu do czarnych skrzynek.

Wojskowy samolot transportowy An-26 rozbił się w czasie lądowania pod miastem Czuhujiw, podczas wykonywania lotu szkoleniowego.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie, a po pięciu minutach doszło do katastrofy.

Miał być na pokładzie samolotu

Samolotem lecieli słuchacze Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy. Wcześniej informowano, że na pokładzie było 28 osób. Jeden ze słuchaczy jednak nie został dopuszczony do lotu.

„Według stanu z godz. 12.15 na miejscu katastrofy w obwodzie charkowskim znaleziono ciała 25 ofiar śmiertelnych. Jedna osoba zmarła w szpitalu i jedna jest ranna (znajduje się w szpitalu)” – czytamy na stronie internetowej służb ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Kondolencje prezydenta po katastrofie samolotu na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje cierpiącym po katastrofie samolotu na Ukrainie. Na Twitterze prezydent napisał: "Łączę się w bólu z Tymi,...

zobacz więcej

Student trzeciego roku, który przeżył katastrofę, może być wypisany ze szpitala w najbliższych dniach, jego stan jest stabilny – stwierdził dyrektor szpitala Eduard Choroszun.

Ukraina w żałobie

Prezydent Wołodymyr Zełenski udał się w sobotę na miejsce katastrofy i uczcił pamięć ofiar. Zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzenia kontroli stanu sprzętu wojskowego w kraju.

Jak poinformował Ołeh Tatarow z biura prezydenta Ukrainy, Zełenski zdecydował o wstrzymaniu wszystkich lotów wykonywanych przez An-26 do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy – podał Interfax-Ukraina. Podkreślił, że na miejscu tragedii działa „około 50 prokuratorów”.

Zełenski ogłosił sobotę dniem żałoby narodowej.

Katastrofa Antonowa. Minister wskazał przyczynę

Ze wstępnej analizy wynika, że wojskowy samolot, w katastrofie którego zginęło 25 osób, najprawdopodobniej uderzył skrzydłem o ziemię –...

zobacz więcej

Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała, że do katastrofy doszło 2 km od wojskowego lotniska. Samolot spadł i zapalił się. W akcji poszukiwawczo-ratunkowej bierze udział ponad 60 osób.

Adepci nabierali nawyków pilotowania

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało w sobotę, że badane są cztery wersje katastrofy: techniczna niesprawność, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez załogę, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez kontrolerów, nieodpowiednia obsługa techniczna samolotu i przygotowanie do rejsu.

– Wszystko szło zgodnie z planem, samolot wykonywał loty szkoleniowe dla słuchaczy. Za sterami był pilot instruktor, słuchacze po kolei siadali na prawym fotelu obok, by nabierać nawyków pilotowania i kierowania samolotem – oznajmił.

Jak poinformował, była to maszyna wyprodukowana w 1977 roku. Zaznaczył, że w piątek samolot odbył sześć startów.

źródło:
Zobacz więcej