RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus na Mazowszu. Raport 26.09 – takiej sytuacji nie było w żadnym województwie

Pomiar temperatury na warszawskim Okęciu (fot. PAP/Leszek Szymański)

W żadnym województwie nie odnotowano dotąd tylu zakażeń koronawirusem, ile w piątek potwierdzono na Mazowszu. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 300 przypadkach Covid-19 w regionie. Dzienny rekord padł także w skali kraju – ponad 1,5 tys. infekcji. Mazowiecki sanepid informuje jednak, że w województwie nie ma dużych ognisk epidemii. O tzw. sytuacji „rozproszonej” mówił portalowi tvp.info wirusolog, prof. Włodzimierz Gut.

Wirusolog o powodach nowego rekordu zakażeń. O co chodzi ze „wskaźnikiem szczerości”?

Najkrótszy komentarz? Świetnie przebalowaliśmy sobotę i niedzielę – ocenia wirusolog, prof. Włodzimierz Gut. W rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W woj. mazowieckim nie ma dużych ognisk epidemicznych, tylko coraz więcej rozproszonych, małych ognisk rodzinnych lub wręcz pojedynczych przypadków zakażeń – powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka mazowieckiego sanepidu Joanna Narożniak, komentując wysoki piątkowy bilans zakażeń na Mazowszu.

Dotąd rekordową ilość zakażeń spośród województw odnotowano na Śląsku, gdy 12 maja potwierdzono tam 288 przypadków Covid-19. W piątek rano resort zdrowia poinformował o stwierdzeniu 1587 nowych przypadków koronawirusa, rekordowej dobowej liczbie zakażeń od początku epidemii. Najwięcej, 295 przypadków, zanotowano w woj. mazowieckim.

Mazowsze jest trzeci dzień z rzędu na czele statystyk zakażeń: w czwartek stwierdzono w regionie 183 przypadki, a w środę 164.

Liczba potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Warszawie wzrosła w ostatnich godzinach do 4 758 (+105). W całym województwie wskaźnik infekcji wynosi 11 939.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 84 396. 2392 z nich zmarło.

Ponad 300 ofiar koronawirusa w Polsce nie miało chorób współistniejących

Większość chorych na COVID-19 przechodzi chorobę łagodnie, niemniej 311 osób z 2392 zmarłych nie miało chorób współistniejących – poinformował...

zobacz więcej

Od początku epidemii na Mazowszu zmarły 443 osoby zakażone koronawirusem. W piątek potwierdzono śmierć czworo kolejnych pacjentów chorych na Covid-19.

Jak dotąd w regionie odnotowano 7 639 ozdrowieńców; liczba ta zwiększyła się w ciągu ostatniej doby o 108 kolejnych pacjentów, którzy pokonali Covid-19.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że objętych kwarantanną domową na Mazowszu są 28 092 osoby. Pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym znajdują się z kolei 1 353 osoby.

– Ostatnie dni wskazują na to, że nie mamy dużych ognisk epidemicznych, powyżej 10 czy 15 osób, tylko raczej mamy do czynienia z coraz większą liczbą rozproszonych, małych ognisk rodzinnych lub wręcz pojedynczych przypadków zakażeń – mówi rzeczniczka mazowieckiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Współtwórca leku na koronawirusa: Zainteresowanie zagraniczne jest bardzo duże

Nasza cicha duża nadzieja jest taka, że nawet małe dawki będą bardzo skuteczne. (…) Zabicie w pełni wszystkich wirusów, przy bardzo dużych...

zobacz więcej

Joanna Narożniak zaznacza, że coraz więcej osób robi sobie testy komercyjnie. – Są ogniska od 2 do 5 osób w rodzinach, zakładach pracy, szkołach, podmiotach leczniczych, po imprezach urodzinowych czy spotkaniach pracowników, np. odchodzących na emeryturę – przekazała Narożniak.

– Mamy do czynienia z tzw. sytuacją rozproszoną, co wskazuje na „rozrywkowy charakter” epidemii: staraliśmy się indywidualnie zdobyć COVID za wszelką cenę – powiedział portalowi tvp.info wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem rozproszony charakter jest groźniejszy, bo w końcowym efekcie przekształci się w większe ogniska.

Ekspert zwrócił uwagę, że potwierdzone w piątek zachorowania to efekt minionego weekendu. – Najkrótszy komentarz? Świetnie przebalowaliśmy sobotę i niedzielę – mówi nam prof. Gut.

źródło:
Zobacz więcej