RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W USA już ponad siedem milionów wykrytych zakażeń SARS-CoV-2

Ekipa dezynfekująca w kombinezonach przeciwchemicznych (fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER)

Liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła w piątek w USA 7 milionów - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w ciągu doby w Stanach Zjednoczonych o 877 i wynosi 203 615.

Koronawirus. Nowojorczycy uciekają z miasta

Jak wynika z badań demograficznych mieszkańcy Nowego Jorku wyprowadzają się z Nowego Jorku w czasie pandemii Covid-19. Wyjeżdżają na Florydę, do...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Dokładna liczba zakażeń w USA to 7 027 910. Przyrost o milion zajął 25 dni. Liczbę potwierdzonych sześciu milionów zakażeń Stany Zjednoczone przekroczyły 31 sierpnia.

W żadnym innym kraju na świecie nie zdiagnozowano tylu przypadków COVID-19. Drugie pod tym względem Indie mają ich potwierdzonych nieco ponad 5,8 mln, a trzecia Brazylia 4,6 mln. Dla porównania tylko w samej Kalifornii wykryto ponad 800 tys. infekcji SARS-CoV-2.

W piątek na COVID-19 zmarło 877 Amerykanów. Poprzednie dobowe bilanse mówiły o 808 i 1220 zgonach. W epidemii śmierć poniosło do tej pory w USA 203 615 osób. Najbardziej dotkniętym stanem pozostaje Nowy Jork z ponad 33 tys. ofiarami śmiertelnymi.

Główny epidemiolog ostrzega

Główny epidemiolog kraju Anthony Fauci ostrzegł w piątek, że jeśli tempo wykrywanych przypadków COVID-19 dziennie (średnio ok. 45 tys.) utrzyma się, to powstrzymanie epidemii stanowić będzie spore wyzwanie jesienią i zimą.

„Będzie dużo spotkań wewnątrz z powodu niższej temperatury i obawiam się, że jeśli nie będziemy uważnie stosować się do wytycznych - maseczek, zachowywania dystansu, unikania tłumów, to możemy odnotowywać wzrosty” - powiedział w rozmowie z pismem „Journal of the American Medical Association” ekspert. Zdaniem Fauciego najwcześniej w listopadzie na rynku dostępne będą pierwsze szczepionki na koronawirusa. W związku z tym, że opracowywane jest kilka preparatów możliwe jest, że do kwietnia 2021 roku w USA wyprodukowane zostanie 700 mln ich dawek - ocenił epidemiolog. Jak tłumaczył, wielu Amerykanów może „nie chcieć szczepić się od razu i będzie czekać, by zobaczyć, co dzieje się” z osobami, które zaszczepiono jako pierwsze. Tym bardziej ważne jest w jego ocenie przestrzeganie wytycznych władz.

Obecnie w USA w 12 stanach ponad 50 proc. osób nosi maseczki w miejscach publicznych - wynika z badań University of Washington w Seattle. Wśród nich jest m.in. Kalifornia, Kolorado, Floryda, Maryland, Mississippi, New Jersey, Pensylwania, Teksas oraz Wirginia.

źródło:

Zobacz więcej