RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Londyn pod obserwacją z powodu zakażeń. Restrykcje w kolejnych miastach

O wprowadzenie zakazu spotkań osób z różnych gospodarstw domowych zaapelował w piątek burmistrz brytyjskiej stolicy (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Londyn został w piątek dodany na krajową listę obserwacyjną w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Do tej pory niemal wszystkie miasta, które trafiły na tę listę, ostatecznie zostały objęte dodatkowymi restrykcjami.

Koronawirus. Londyn wprowadza radykalne obostrzenia

Od najbliższego poniedziałku w Anglii zakazane będzie spotykanie się w grupach liczących więcej niż sześć osób, zarówno w pomieszczeniach...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

O wprowadzenie zakazu spotkań osób z różnych gospodarstw domowych – takiego jak obowiązuje już w wielu miastach północno–zachodniej i północno-wschodniej Anglii – zaapelował w piątek burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan. „Jedną z rzeczy, które powiedziałem premierowi, jest to, iż myślę, że powinniśmy pójść śladem tego, co jest w innych częściach kraju i zatrzymać spotykanie się osób z różnych gospodarstw domowych, i mówię to z ciężkim sercem” – powiedział Khan dziennikowi „The Guardian”.

Wprowadzenie dodatkowych restrykcji zapowiedziano tymczasem w kolejnych miastach Anglii i Walii. Od soboty mieszkańcy Leeds, Blackpool, Stockport i Wigan nie będą mogli się spotykać z osobami spoza swoich gospodarstw domowych lub spoza „bańki wsparcia” w przypadku osób mieszkających samotnie. We wszystkich tych miastach liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich siedmiu dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców zbliża się do 100 lub – jak w przypadku Wigan – przekracza ten poziom.

W Walii natomiast dodatkowe ograniczenia od sobotniego popołudnia zaczną obowiązywać w Llanelli na zachodzie kraju, a od niedzielnego – także w dwóch największych miastach, Cardiff i Swansea. Ich mieszkańcy nie będą mogli się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach z osobami spoza własnych gospodarstw domowych, a także opuszczać obszaru danego hrabstwa. Ponieważ restrykcje już wcześniej wprowadzono na terenie sześciu hrabstw, oznacza to, że objętych nimi będzie już połowa populacji Walii.

W piątek podano, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 6874 zakażeń koronawirusem, co jest największą dobową liczbą od początku epidemii. To drugi dzień z rzędu, w którym pobity został rekord.

źródło:

Zobacz więcej