RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brytyjski Vodafone wygrał spór z indyjskim fiskusem

Brytyjski Vodafone wygrał spór z indyjskim fiskusem (fot. Shutterstock/Piotr Swat)

Indie przegrały w arbitrażu 2 mld USD z brytyjską firmą telekomunikacyjną Vodafone. Indyjski fiskus domagał się 2 mld USD zaległych podatków. Zdaniem trybunału arbitrażowego w Hadze rząd Indii naruszył postanowienia dwustronnej umowy międzynarodowej o inwestycjach.

Wielka Brytania dopuszcza Huawei do budowy 5G. Ostra reakcja USA

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że zezwoli Huawei na udział w budowie sieci 5G. Rola chińskiego giganta telekomunikacyjnego ma być...

zobacz więcej

Dziennik „The Indian Express” w piątkowym wydaniu cytuje sędziów międzynarodowego trybunału arbitrażowego w Hadze, którzy uznali, że żądanie podatku było „złamaniem gwarancji sprawiedliwego i równego traktowania” firmy telekomunikacyjnej oraz naruszeniem umów międzynarodowych.

Indyjski fiskus domagał się 2 mld USD podatku od zakupu przez Vodafone indyjskich aktywów firmy Hutchinson Whampoa w 2007 r. wartych 11 mld USD. W 2012 r. brytyjska firma wygrała spór przed indyjskim Sądem Najwyższym.

Po wyroku Indie wprowadziły jednak regulacje, które pozwalały na opodatkowanie przeprowadzonych już transakcji między firmami. Sąd arbitrażowy w Hadze, przyznając rację Vodafone, wytknął przedstawicielom władz Indii zignorowanie wyroku indyjskiego Sądu Najwyższego.

Agencja Reutera przypomina, że w międzynarodowym arbitrażu toczy się kilkanaście podobnych spraw między rządem Indii i zagranicznymi firmami. „Przegrane sprawy mogą kosztować indyjski skarb państwa miliardy dolarów” – opisuje agencja.

W obawie przed kosztami spraw w arbitrażu, Indie wypowiedziały traktaty dot. inwestycji zagranicznych z 50 państwami i pracują nad bardziej przyjaznymi dla inwestorów regulacjami.

źródło:

Zobacz więcej