RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandal z ustawianiem egzaminów pilotów. Pakistan wstrzymał wydawanie licencji

Dotychczas zawieszono 82 pilotów (fot. Pixabay/StockSnap)

Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zaleciła Pakistanowi wstrzymanie wydawania pilotom licencji lotniczych po skandalu z ustawianiem egzaminów. Trwa śledztwo wobec kilkudziesięciu pilotów i urzędników.

Lewe licencje, praca po znajomości. Władze uziemiają 150 pilotów

Pakistańskie linie lotnicze PIA uziemią blisko 150 z swych 426 pilotów w ramach śledztwa w sprawie ich licencji, które mogą być fałszywe. Na...

zobacz więcej

Według opublikowanej w piątek informacji agencji Reutera, zalecenia ICAO są reakcją na rozpoczęcie śledztwa kryminalnego pakistańskich władz wobec 50 pilotów i 5 urzędników ustawiających egzaminy lotnicze. Dotychczas zawieszono w sumie 82 pilotów.

Agenda ONZ zajmująca się lotnictwem cywilnym w ubiegłym tygodniu zaleciła, by Pakistan wzmocnił i zabezpieczył system licencjonowania pilotów. Na czas reform wydawanie uprawnień powinno być zawieszone. Pakistański Urząd Lotnictwa Cywilnego nieoficjalnie wstrzymał wydawanie licencji już w połowie lipca – informuje agencja Reutera.

Skandal z ustawianiem egzaminów pilotów wyszedł na jaw w połowie czerwca, gdy minister ds. lotnictwa Ghulam Sarwar Khan zakwestionował uprawnienia 262 z 860 krajowych pilotów.

Jeszcze w połowie lipca br. dyrektor Pakistańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (PCAA) w liście do władz Omanu ujawnionym przez dziennik „Dawn” zapewniał, że wszystkie licencje pilotów są prawdziwe i poprawnie wydane.

W czerwcu ICAO przeprowadziło audyt PCAA, który jednak nie uchronił narodowego przewoźnika PIA przed restrykcjami ze strony Unii Europejskiej, Wlk. Brytanii i USA. Loty pakistańskich linii do Europy i USA zawieszono na pół roku.

Od połowy sierpnia br. do Wlk. Brytanii w barwach PIA latają wynajęte samoloty i załogi portugalskiego przewoźnika. Linie PIA po wewnętrznym śledztwie zwolniły 177 osób za szereg uchybień, zaniedbań i fałszowanie dokumentów.

źródło:

Zobacz więcej