RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Floryda znosi obostrzenia w barach. Gubernator za otwarciem stadionów

Właściciele barów i barmani we wrześniu wzięli udział w proteście domagającym się otwarcia lokali na Florydzie (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)

Floryda zniosła w piątek wszystkie stanowe ograniczenia nałożone na restauracje i bary w związku z epidemią koronawirusa. Gubernator Ron DeSantis zakazał przy tym władzom lokalnym zamykania firm lub nakładania restrykcji bez odpowiedniego uzasadniania.

„Rodzinny interes”. Sprzedawali wybielacz jako lek na koronawirusa

Rodzina z Florydy (USA) usłyszała zarzuty federalne, gdy okazało się, że sprzedawała „cudowny lek na koronawirusa”. Tak na prawdę oferowali swoim...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Nie będzie ograniczeń ze strony stanu Floryda – ogłosił DeSantis (Republikanin) na konferencji prasowej. – Myślę, że będzie to bardzo, bardzo ważne dla branży. (...) Każdy biznes ma prawo działać – ocenił.

Władze lokalne na Florydzie wciąż mogą wprowadzać ograniczenia, ale będą przy tym musiały przedstawiać odpowiednie uzasadnienia gospodarcze i medyczne.

Do piątku bary i restauracje na Florydzie musiały w środku lokalu pozostawiać wolny co drugi stolik.

Lokalne władze szły jednak dalej. Niektóre hrabstwa zamykały całkowicie restauracje i bary. W części hrabstw na Florydzie, w tym w ludnych Miami–Dade i Broward, obowiązują miejscowo wprowadzone ograniczenia godzinowe działania barów i restauracji.

DeSantis przyznał, że pandemia nadal budzi niepokój, ale zaznaczył, że stan jest przygotowany na gwałtowny wzrost liczby diagnozowanych przypadków COVID–19 i że władze nie powinny zmuszać firm do zamykania. Zarazem zapewniał, że na Florydzie nie ma znaków nadchodzącej „drugiej fali” epidemii, a w szpitalach jest zapewniona wystarczająca liczba miejsc.

Gubernator chce wpuścić kibiców na stadiony

Gubernator zachęcał również drużyny futbolu amerykańskiego do wpuszczania kibiców na swoje stadiony. Miasto Tampa w lutym ma być gospodarzem ekscytującego całą Amerykę finału ligi NFL – Super Bowl.

Floryda stała się jednym z epicentrów epidemii w USA w lecie. Od szczytu w liczbie wykrywanych zakażeń w lipcu sytuacja epidemiologiczna zaczęła wykazywać poprawę. Pod koniec lata otwarto część szkół, zaczęło przyjeżdżać więcej turystów. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore od wybuchu epidemii na COVID–19 zmarło 13 915 mieszkańców Florydy. W ciągu ostatniego tygodnia liczba ta wzrosła o 709.

źródło:

Zobacz więcej