RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dwóch pilotów zginęło w katastrofie serbskiego myśliwca MiG-21

Lokalne media przekazały, że samolot rozbił się na podwórzu wiejskiego domu, raniąc jedną osobę (fot.PAP/EPA/ANDREJ CUKIC )

Serbski myśliwiec MiG-21 z dwoma pilotami na pokładzie rozbił się w zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną; obydwaj wojskowi zginęli – poinformowało ministerstwo obrony Serbii.

Katastrofa budowlana w Indiach. Wśród ofiar są dzieci [WIDEO]

Co najmniej 10 osób zginęło, w tym siedmioro dzieci, a 11 osób zostało rannych w wyniku zawalenia się trzypiętrowego budynku mieszkalnego w...

zobacz więcej

Według resortu samolot wykonywał regularną misję lotniczą i rozbił się ok. godz. 9 rano w pobliżu wsi Brasina.

Przyczyny katastrofy zostaną komisyjnie zbadane, po przeprowadzeniu dochodzenia na miejscu katastrofy przez władze cywilne i wojskowe – napisano w komunikacie ministerstwa.

Lokalne media przekazały, że samolot rozbił się na podwórzu wiejskiego domu, raniąc jedną osobę – donosi agencja AP. Jak informuje agencja Tanjug, jedna osoba została przyjęta do szpitala w Loznicy z powodu oparzeń.

Maszyna była jedynym myśliwcem MiG-21 aktywnie używanym w serbskim lotnictwie wojskowym - pisze zajmujący się tematyką militarną portal Tango Six. Samolot w dwumiejscowej wersji MiG-21UM został zakupiony w grudniu 1986 r., a ostatni remont przeszedł w 2016 r.

Śledztwa ws. katastrof MIG-ów na Mazowszu przedłużone do grudnia

Do grudnia br. przedłużone są śledztwa w sprawach katastrof samolotów MIG-29 pod Kałuszynem w grudniu 2017 r. i pod Drgiczem w marcu 2019 r. –...

zobacz więcej

Była to najmłodsza maszyna tego typu w serbskich siłach powietrznych. Myśliwiec był dopuszczony do ruchu do 2026 r. Już po remoncie został uziemiony na kilka miesięcy w 2018 r.

W latach 1962-86 Jugosławia kupiła 261 myśliwców MiG-21, które przez 58 lat służyły w siłach powietrznych Jugosławii i Serbii – przypomina portal. Były wykorzystywane do szkolenia pilotów.

– Jestem głęboko poruszony wiadomością o śmierci naszych pilotów, którzy żyli dla Serbii i poświęcili całe życie służbie ojczyźnie – powiedział prezydent Aleksandar Vuczić, który jest teraz w Turcji.

– Wygląda na to, że w grę nie wchodziła niesprawność silnika i samolotu – zaznaczył, dodając jednak, że przyczynę wypadku ustali komisja.

źródło:

Zobacz więcej