RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprawa połamanego krzyża do ponownego rozpatrzenia

Prokuratura zarzuciła sprawcy obrazę uczuć religijnych (fot. twitter Dariusz Matecki)

Mężczyzna, który w centrum Szczecina połamał krzyż, twierdził, że to nie obiekt religijny, lecz budowlany. Sąd przychylił się do wniosku oskarżonego. W sprawie złożono apelację, która została właśnie pozytywnie rozpatrzona przez Sąd Okręgowy.

Wulgarne ataki na księży w Szczecinie. Znamy szczegóły

W Szczecinie znów pojawiły się hasła antykatolickie. „Biskup największym trofeum łowieckim” – napisali wandale. – O sprawie zawiadomiona została...

zobacz więcej

Jak czytamy na profilu Ośrodka Monitorowania Chrystianofobii Stowarzyszenia Fidei Defensor, „18 stycznia 2016 r. Tomasz L., będąc pod wpływem alkoholu, połamał krzyż na placu Grunwaldzkim”. Sprawca, zdeklarowany ateista, uważał, że krzyż, który stał w tym miejscu od 2007 r., nie powinien znajdować się w przestrzeni publicznej.

Prokuratura zarzuciła mu obrazę uczuć religijnych z art. 196 Kodeksu karnego. Mężczyzna podnosił, że zamierzał usunąć z miejsca publicznego nieuprawnioną konstrukcję budowlaną. Sąd Rejonowy Szczecin-entrum podzielił argumentację Tomasza L., uznając go za niewinnego stawianych mu zarzutów.

Sędzia uznała, że mężczyzna miał prawo usunąć krzyż, bo stał nielegalnie; dała także wiarę jego tłumaczeniom, że połamał krzyż przypadkiem, bo się potknął.

Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Stowarzyszenia Fidei Defensor zaoferował pomoc prawną stowarzyszeniu „Kontra 2000”, które ustawiło krzyż na placu Grunwaldzkim. Efektem była apelacja skierowana do Sądu Okręgowego w Szczecinie.

„Sąd Okręgowy uchylił poprzedni wyrok, uznając w świetle materiałów dowodowych, iż wnioskowanie sądu pierwszej instancji było sprzeczne z logiką oraz błędne w ocenie. Jednocześnie uznał, że doszło do naruszenia art. 196 k.k. w świetle posiadanego materiału. Skierował jednocześnie do ponownego rozpatrzenia przez sąd rejonowy” – czytamy na profilu ośrodka.

Sukces Stowarzyszenia Fidei Defensor: Pozytywne rozpatrzenie sprawy przez Sąd Okręgowy w Szczecinie w sprawie połamanego...

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor Piątek, 25 września 2020

źródło:
Zobacz więcej