RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy odkryli, że jedna z komet ma własne zorze polarne

Zorze polarne na Ziemi powstają, gdy elektrycznie naładowane cząstki z wiatru słonecznego uderzają w górną warstwę ziemskiej atmosfery (fot. Shutterstock/Victor Maschek)

Jak się okazuje zorze polarne zarezerwowane są nie tylko dla planet i niektórych księżyców, ale też dla komet. Dane z europejskiej sondy kosmicznej Rosetta wskazują, że kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko posiada własną wersję zorzy polarnych świecących w ultrafiolecie – poinformowała NASA.

Powrót człowieka na Księżyc. NASA przedstawiła astronomiczny budżet

Zaplanowany na 2024 roku powrót człowieka na Księżyc wiąże się z ogromnymi kosztami. NASA ujawniła, że budżet misji będzie wynosił 28 miliardów...

zobacz więcej

Zorze polarne na Ziemi powstają, gdy elektrycznie naładowane cząstki z wiatru słonecznego uderzają w górną warstwę ziemskiej atmosfery. Pole magnetyczne naszej planety odchyla tory lotu tych cząstek, które poruszając się zgodnie z jego układem, trafiają w okolice biegunów magnetycznych, wzbudzając do świecenia atomy w obszarach polarnych. W efekcie obserwujemy świecenie zorzowe.

Podobne zjawiska wykryto na Jowiszu i niektórych jego księżycach, Saturnie, Uranie, Neptunie, a także na Marsie. Do tej pory nie znano jednak przypadku występowania zórz polarnych na kometach.

– Świecenie otaczające kometę 67P/Churyumov–Gerasimenko jest dość wyjątkowe. Łącząc ze sobą dane z różnych instrumentów sondy Rosetta, mogliśmy uzyskać pełniejszy obraz tego, co się dzieje. Pozwoliło to nam na zidentyfikowanie, w jaki sposób powstają emisje od atomów w zakresie ultrafioletowym – powiedziała Marina Galand of Imperial College London, główna autorka badań.

Wyniki pokazują, że emisje obserwowane dla komety mają naturę taką jak zorze polarne. Elektrony z wiatru słonecznego oddziałują z gazem w planetarnej komie (gazowa otoczka wokół jądra komety), rozrywając wodę i inne molekuły. Powstające w wyniku tego atomy świecą w dalekim ultrafiolecie. Nie jest to zakres widma elektromagnetycznego widoczny dla ludzkiego oka.

Wyniki badań opisano w tym tygodniu w „Nature Astronomy”.

Rosetta była misją bezzałogowej sondy kosmicznej wysłanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do zbadania komety. W ramach projektu współpracowała też NASA i polskimi naukowcami.

Sondę wystrzelono z Ziemi w 2004 . W 2014 r. sonda zbliżyła się do komety i wysłała próbnik, który wylądował na jądrze kometarnym. W 2016 r. zakończono misję, kierując sondę w stronę jądra komety. Dane zebrane w tym projekcie są nadal analizowane przez naukowców, czego najnowszym przykładem jest odkrycie dotyczące zorzy polarnej.

źródło:

Zobacz więcej