RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obchody 100. rocznicy bitwy niemeńskiej

W Warszawie uczczono zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami w Bitwie Niemeńskiej przed stu laty (fot. PAP/Leszek Szymański)

W Warszawie uczczono zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami w bitwie niemeńskiej przed stu laty. Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że wcześniejsza wygrana Polaków na przedpolach stolicy w sierpniu 1920 r. nie przesądzała ostatecznie o wyniku wojny.

Prezydent po spotkaniu z papieżem: Rozmawialiśmy o tym, jak każdy może postępować, by dążyć do pokoju

Z papieżem Franciszkiem rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w swoich granicach, może postępować w taki sposób, aby zawsze dążyć do pokoju; ta...

zobacz więcej

– Armia Czerwona po szoku, jaki przeżyła w połowie sierpnia, próbowała odtworzyć swoją zdolność bojową; należało nie spoczywać na laurach, tylko zadać jej decydujący cios. Ciosem przesądzającym o losach wojny polsko-bolszewickiej, który rozbił w proch i w pył nawałę bolszewicką, była bitwa niemeńska; jej 100. rocznicę obchodzimy w tych dniach – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Jan Józef Kasprzyk odczytał również list premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników uroczystości. Premier zaznaczył w nim, że bitwa nad Niemnem jest jedną z najważniejszych w dziejach polskiego oręża.

„Dzisiaj oddajemy cześć naszym zwycięskim żołnierzom. Rozbicie sił bolszewickich było polskim triumfem o światowym wymiarze, pierwszym od czasu odsieczy wiedeńskiej. Ale po Warszawie wciąż ważyły się losy wojny. I o wszystkim przesądziła bitwa nad Niemnem” – napisał premier.

Odczytano również list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

„W 1920 r. zapisano jedną z najpiękniejszych kart naszych narodowych dziejów. Powstrzymano i zmuszono do odwrotu kroczące ku naszej stolicy wojska bolszewickie. Wielkie zwycięstwo odniesione w Bitwie Warszawskiej zostało umocnione w bitwie nad Niemnem, która, choć pozostaje w cieniu Cudu nad Wisłą, była wyjątkowo ważnym epizodem w heroicznych zmaganiach o zachowanie niezawisłości państwa” – napisała marszałek Witek.

Górnicy i delegacja rządowa podpisali porozumienie

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Poinformował o tym...

zobacz więcej

Podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza odmówiono modlitwę i odczytano Apel Pamięci. Delegacje złożyły kwiaty. Wiązankę złożono też w imieniu prezydenta Andrzej Dudy.

Choć wojska Michaiła Tuchaczewskiego zostały w sierpniu 1920 r. krwawo odparte spod Warszawy, on sam wciąż jeszcze nie czuł się pokonany. Dowódca sowieckiego Frontu Zachodniego, po dokonaniu reorganizacji i uzupełnień w swych przetrzebionych dywizjach, planował wznowienie działań zaczepnych przeciwko Wojsku Polskiemu i zwycięskie zakończenie kampanii.

Uniemożliwiła to ofensywa Józefa Piłsudskiego, przeprowadzona w drugiej połowie września 1920 r., która przeszła do historii jako bitwa nad Niemnem. Starcie doprowadziło do ostatecznego rozbicia sił Frontu Zachodniego i przypieczętowało polski sukces militarny w wojnie.

źródło:
Zobacz więcej