RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nitras kpi z Chełma. „Mają pewnie ze trzy autobusy”

Sławomir Nitras ostro o sukcesach Chełma (fot. PAP/Leszek Szymański)

Sławomir Nitras przekonywał w piątkowym wywiadzie, że nie tylko Warszawa, ale każde miasto w Polsce ma poważne problemy finansowe. Usprawiedliwiał w ten sposób fakt, że w stolicy szykuje się m.in. podwyżka opłat za komunikację miejską. Gdy dziennikarka zaznaczyła, że nie wszystkie miasta zwiększają ceny, a Chełm planuje np. wprowadzić darmową komunikację miejską, Nitras stwierdził: „Super, tylko w Chełmie jest pewnie ze trzy autobusy”.

Odsyłają Trzaskowskiego na korepetycje do Chełma. Ustaliliśmy, dlaczego tam

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że stolica jest w fatalnej sytuacji finansowej, więc podnosi mieszkańcom opłaty m.in. za wywóz...

zobacz więcej

Ostatnie deklaracje Rafała Trzaskowskiego mocno zaskoczyły warszawiaków. Okazuje się, że stolica jest w fatalnej kondycji finansowej. Mieszkańcy muszą się liczyć z podwyżkami opłat za wywóz śmieci, komunikację miejską, parkowanie czy niewłaściwe pozostawienie auta. Miasto szykuje też wyprzedaż gruntów, wzrost zadłużenia i zaciągnięcie nowych kredytów.

Poseł PO Sławomir Nitras został więc zapytany w Radiu ZET, czy Rafał Trzaskowski da radę pogodzić zarządzanie miastem z rolą lidera nowego ruchu społecznego. Prowadząca rozmowę przypomniała, że nawet polityk Platformy Bogdan Zdrojewski (kiedyś prezydent Wrocławia) przyznał, że będzie to bardzo trudne zadanie.

– Czy Warszawa ma problemy finansowe? Proszę zapytać jakiegokolwiek burmistrza, prezydenta czy marszałka województwa w Polsce. Każdy pani powie: mamy dramatyczny spadek dochodów w związku z działaniami rządu – stwierdził Nitras.

Polityk PO przekonywał, że w podnoszeniu opłat nie ma nic nadzwyczajnego, bo będzie do tego zmuszone każde miasto. Wtedy dziennikarka przytoczyła Nitrasowi wypowiedź prezydenta Chełma Jakuba Banaszka (Porozumienie), który informował wcześniej, że obniżył opłaty za wywóz śmieci, taryfę na wodę, a w przyszłym roku miasto wprowadzi bezpłatną komunikację miejską.

– Super, tylko w Chełmie jest pewnie ze trzy autobusy, a komunikacja w dużym mieście, takim jak Warszawa, jest zupełnie czymś innym. Ja bym chciał zobaczyć budżet Chełma. Ja sprawdzę i przyślę pani, jaki był budżet Chełma planowany na ten rok, a jaki był rok i dwa lata temu – odgrażał się polityk Platformy.

Zaznaczał, że Rafał Trzaskowski wykazał się odwagą, bo potrafił powiedzieć warszawiakom, iż finanse miasta są w złym stanie przez epidemię koronawirusa i „nieodpowiednią politykę rządu”.

Mocne słowa Nitrasa skomentował już w sieci m.in. wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Prezydent Chełma podpowiada Trzaskowskiemu

– Warszawa musi przeprowadzić dokładną analizę. W ten sposób władze dowiedzą się, gdzie mogą uszczelnić system finansowy i gdzie szukać dodatkowych środków zewnętrznych – doradzał w czwartek w rozmowie z portalem tvp.info prezydent Chełma Jakub Banaszek.

W sprawie bezpłatnej komunikacji zaznaczył, że decyzja o takim kroku w jego mieście również nie była prosta.

Trzaskowski za swoje decyzje wini PiS. „Rząd nam nie pomaga” – żali się

Niestety, ale w kontekście tego, że rząd nam nie pomaga, musimy być gotowi na trudne decyzje – oświadczył Rafał Trzaskowski na konferencji...

zobacz więcej

– Operatorem komunikacji miejskiej w Chełmie jest spółka komunalna Chełmskie Linie Autobusowe, która pod rządami moich poprzedników regularnie notowała straty. W pewnym momencie doszło nawet do tego, że miała ujemne kapitały zakładowe – przypomina polityk rządzący Chełmem od niespełna dwóch lat.

– Po objęciu urzędu prezydenta miasta podjąłem decyzję o przeorganizowaniu pracy przedsiębiorstwa. Zamknęliśmy nierentowne linie autobusowe, zerwaliśmy niekorzystne, a niekiedy wręcz działające na szkodę spółki umowy, jednocześnie zwiększając przychód z reklam i ściągalność. Po raz pierwszy spółka jest więc na plusie, a dodatkowo udało się spłacić kilka milionów zadłużenia – wymieniał Jakub Banaszek.

Trzaskowski o „trudnych decyzjach"

Miasto stołeczne Warszawa z powodu „piekielnie trudnej” sytuacji budżetowej zmuszone jest odłożyć w czasie szereg inwestycji – poinformował w środę Rafał Trzaskowski. Mowa m.in. o budowie linii tramwajowych na Gocław i Wilanów, budowie kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą, obwodnicy Śródmieścia.

Nitras pokazuje wyborcom PiS swoje buty. „600 zł, ale dobrze wyglądają”

W sieci pojawiają się kolejne nagrania pokazujące agresywne zachowania Sławomira Nitrasa – członka sztabu Rafała Trzaskowskiego. „Filmowałem,...

zobacz więcej

O rok, do 2023, przesunięte ma być także ukończenie II linii metra na Bródno. Wszystkiemu winne – zdaniem prezydenta stolicy – decyzje rządu PiS.

– Niestety w kontekście tego, że rząd nam nie pomaga, musimy być gotowi na trudne decyzje – przyznał Rafał Trzaskowski na konferencji prezydentów miast Unii Metropolii Polskich. Tłumaczył, że recesja powoduje konieczność „trudnych decyzji”, które – dodał – część miast Metropolii już podjęła.

Polityk PO zaznaczył, że „sytuacja jest bardzo trudna” i konieczne jest zbilansowanie budżetów miast. – Część prezydentów, którzy stoją za mną, już wprowadziła podwyżki, bo było to konieczne – argumentował.

źródło:
Zobacz więcej