RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent o pandemii: Od połowy października spodziewamy się wypłaszczenia

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Piotr Nowak)

Pandemia nie jest w odwrocie, ale jest pod kontrolą w naszym kraju. Możemy się spodziewać, że do połowy października mogą być jeszcze wzrosty zachorowań, tak mnie informowano, od połowy października spodziewamy się wypłaszczenia – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent po spotkaniu z papieżem: Rozmawialiśmy o tym, jak każdy może postępować, by dążyć do pokoju

Z papieżem Franciszkiem rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w swoich granicach, może postępować w taki sposób, aby zawsze dążyć do pokoju; ta...

zobacz więcej

W piątek rano resort zdrowia poinformował o stwierdzeniu 1587 nowych przypadków koronawirusa, rekordowej dobowej liczbie zakażeń od początku epidemii. Najwięcej, 295 przypadków, zanotowano w woj. mazowieckim. Prezydenta spytano o opinię na ten temat na briefingu w Watykanie.

– Pandemia nie jest w odwrocie, ale jest pod kontrolą w naszym kraju; podkreślam to od samego początku. Nie brakuje ani łóżek w szpitalach, ani respiratorów, jest odpowiedni zapas na to przygotowany – powiedział prezydent.

Podkreślił, że rozmawiał na temat sytuacji w kraju z szefem GIS i usłyszał od niego, że od połowy lub końca września do połowy października jest spodziewany wzrost liczby zakażeń ze względu na powroty z wakacji, do pracy i do szkół.

– To były procesy nieuchronne – ocenił.

Jak podkreślał, „nam udało się nad tą pandemią zapanować”. Według prezydenta „nie było ani jednej sytuacji dużego kryzysu, nigdy w Polsce nie brakło łóżka w szpitalu i nikomu nigdy nie brakło respiratora, a ludzie generalnie przechodzą koronawirusa stosunkowo łagodnie”. Podkreślił, że należy być wyjątkowo ostrożnym w przypadku starszych i mających choroby współistniejące.

– Jest wzrost zachorowań, ale cały czas panujemy nad tą pandemią, nie ma dzisiaj żadnego zagrożenia wybuchem, jest wzrost, który był przewidywany i prawdopodobnie możemy się spodziewać, że do połowy października mogą być jeszcze wzrosty, tak mnie informowano; ale spodziewamy się od połowy października wypłaszczenia – oznajmił prezydent.

źródło:

Zobacz więcej