RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowa KE zapowiada zawieszanie funduszy za dyskryminację osób LGBT

Sprawa praw osób o odmiennej orientacji seksualnej stała się głośna, gdy niektóre władze samorządowe w Polsce zaczęły przyjmować niewiążące prawnie uchwały o „strefach wolnych od ideologii LGBT” (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ/POOL)

Dyskryminacja na postawie orientacji seksualnej nie może mieć miejsca w UE; będę przeciwko niej działać, w tym również przez zawieszanie środków unijnych – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Polskie symbole w barwach LGBT na budynku KE. Aktywiści powielają fejka

Na fasadzie budynku Komisji Europejskiej aktywiści wyświetlili iluminację z polskim godłem narodowym w barwach LGBT. Aktywiści powielili w ten...

zobacz więcej

Niemka powiedziała o tym w ramach odpowiedzi na pytania nadsyłane do niej przez obywateli. W tym konkretnym przypadku jeden z nich o imieniu Marco zapytał: „Jak długo jeszcze można tolerować brak poszanowania dla osób LGBT przez kraje UE, takie jak Polska i Węgry?”.

– Każda osoba w Europie powinna móc być, tym kim chce, i kochać kogo chce we wszystkich krajach europejskich. Dyskryminacja na podstawie orientacji seksualnej nie może mieć miejsca w UE. Zawsze, gdy jest to w mojej mocy, będę przeciwko niej działać, w tym przez zawieszanie dystrybucji funduszy i kierowanie spraw przeciwko rządom do sądu – podkreśliła w nagraniu von der Leyen.

Powtórzyła, że będzie naciskać na wzajemne uznawanie związków rodzinnych w UE, bo – jak mówiła – „jeśli jesteś rodzicem w jednym kraju, jesteś rodzicem w każdym kraju”. – Marco, możesz na mnie liczyć, jeśli chodzi o promocję unii równości. Pracujemy właśnie nad strategią równości LGBTQI. Zaprezentuję ją wkrótce – zapowiedziała.

W Warszawie powstanie hostel dla osób LGBT. Są decyzje Trzaskowskiego

W stolicy powstanie hostel do osób LGBT+, ale w nieokreślonej przyszłości – wynika z odpowiedzi udzielonej przez ratusz w imieniu prezydenta...

zobacz więcej

Sprawa praw osób o odmiennej orientacji seksualnej stała się głośna, gdy niektóre władze samorządowe w Polsce zaczęły przyjmować niewiążące prawnie uchwały o „strefach wolnych od ideologii LGBT”. Kwestia była poruszana przez Parlament Europejski na wrześniowym posiedzeniu.

W poniedziałek do sprawy odniósł się też były wiceprezydent USA Joe Biden. „Wyrażę się jasno: prawa LGBTQ+ to prawa człowieka – a na „strefy wolne od LGBT” nie ma miejsca w Unii Europejskiej ani nigdzie na świecie” – napisał na Twitterze. Ambasada RP w USA podkreślała, że Bidena opiera się na niedokładnych informacjach medialnych, ponieważ w Polsce nie istnieją żadne „strefy wolne od LGBT”.

KE jeszcze w lipcu zdecydowała, że nie przyzna sześciu polskim gminom środków z unijnego programu „Partnerstwo miast”. Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli uzasadniała, że zaangażowane w nie były polskie władze lokalne, które przyjęły uchwały o „strefach wolnych od LGBTI” lub o „prawach rodzinnych”.

źródło:

Zobacz więcej