RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus na opakowaniach owoców morza

W związku z trwającą pandemią władze Chińskiej Republiki Ludowej zaostrzyły inspekcje sprowadzanych mrożonych produktów spożywczych (fot. Shutterstock/Lydia Veroi)

Władze miasta Qingdao na wschodnim wybrzeżu Chin poinformowały o wykryciu koronawirusa na opakowaniach importowanych owoców morza – podały w piątek miejscowe media. Wśród pracowników firmy importującej potwierdzono dwa bezobjawowe zakażenia patogenem.

Koronawirus w Pekinie. Zamknięto największy targ w Azji. Podejrzenie padło na łososie

Nowe ognisko koronawirusa w Pekinie, gdzie w poniedziałek po południu potwierdzono ponad 100 nowych przypadków zakażenia, stanowi bardzo poważny...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W związku z trwającą pandemią władze Chińskiej Republiki Ludowej zaostrzyły inspekcje sprowadzanych mrożonych produktów spożywczych i zakazały importu z niektórych zagranicznych zakładów produkcyjnych.

Infekcje u dwóch pracowników firmy w Qingdao potwierdzono w czasie rutynowej kontroli. Przebadano i poddano kwarantannie również 147 osób z ich bliskiego otoczenia i 228 kontaktów tych osób, ale u wszystkich testy dały wynik ujemny – ogłosiła w piątek w komunikacie miejska komisja zdrowia Qingdao.

Pobrano również 1440 próbek z zakładu i jego produktów, a w 51 z nich wykryto koronawirusa. Skażona partia towaru nie trafiła jeszcze na rynek – przekazała komisja. Nie podano kraju pochodzenia produktów.

Chińskie władze wielokrotnie informowały wcześniej o wykryciu koronawirusa na opakowaniach sprowadzanej żywności. Urząd celny zawiesił niedawno na tydzień możliwość importu od jednego z indonezyjskich eksporterów owoców morza, gdy patogen znaleziono na zewnętrznej stronie opakowań.

Skąd się wziął koronawirus? Kolejny kraj żąda międzynarodowego śledztwa

Australijskie władze domagają się międzynarodowego śledztwa, które jednoznacznie potwierdziłoby źródło pochodzenia koronawirusa. Premier Australii...

zobacz więcej

Koronawirusa wykryto między innymi w czerwcu w próbkach pobranych z sekcji mięsnej i owoców morza na targu rolno-spożywczym w Pekinie, który był wówczas dużym ogniskiem zakażeń.

Największa fala infekcji minęła w Chinach wiosną, ale od tamtej pory w wielu częściach kraju pojawiały się mniejsze skupiska zakażeń. W piątek państwowa komisja zdrowia odnotowała osiem nowych przypadków Covid-19, przy czym wszystkie określono jako przywleczone z zagranicy. Łączny bilans zachorowań wzrósł do 85 322, a oficjalny bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 4634.

W piątek zgłoszono również 18 nowych bezobjawowych przypadków zakażeń koronawirusem, które nie są w Chinach zaliczane do potwierdzonych przypadków

źródło:

Zobacz więcej