RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł zakażony koronawirusem. „Trzeba zachować rozsądek”

Poseł PiS Robert Telus z Opoczna o koronawirusie (fot.PAP/ Grzegorz Michałowski)

Poseł PiS Robert Telus w połowie września poinformował publicznie, że ma koronawirusa. Piątek jest jego ostatnim dniem na kwarantannie. – Pierwsze dni były trudne. Miałem temperaturę, bolały mnie kości, zacząłem tracić węch i smak. Bardzo szybko wszystko wróciło jednak do normy. Od ponad tygodnia normalnie pracuję, chociaż zdalnie. Od jutra znów będę wolnym człowiekiem – mówi w rozmowie z portalem tvp.info.

Senator Libicki ze szpitala. Zdradza, jak się czuje i co myśli o zaprzysiężeniu w Sejmie

Polityk PSL Jan Filip Libicki leży w poznańskim szpitalu jednoimiennym. – Lekarze powiedzieli mi, żebym nie przywiązywał się do jakiejkolwiek...

zobacz więcej

„Potwierdzono u mnie zakażenie koronawirusem” – napisał w sieci 17 września Robert Telus. Dodał, że cała jego rodzina została objęta kwarantanną, ale nie mieli żadnych objawów. „Proszę, uważajcie na siebie” – zaapelował.

Teraz w rozmowie z portalem tvp.info Telus przyznał, że jeśli lekarz wyrazi zgodę, już od soboty będzie on mógł wyjść z izolacji. Niedawno na portalu tvp.info informowaliśmy, że inny z polityków (senator PSL Jan Filip Libicki) był na kwarantannie aż 22 dni.

Jednak zgodnie z nowymi przepisami, izolacja może się zakończyć „po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów”.

– Ten termin właśnie mi mija. Już od dawna czuję się dobrze. Wrócił mi smak i węch. Pracuję zdalnie, brałem też udział w posiedzeniach Sejmu, bo można to robić z domu. To wszystko, co da się zrobić wirtualnie z kwarantanny, staram się robić. Drukuję sobie pisma, podpisuję i wysyłam do biura poselskiego – podkreśla polityk.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 25.09 – trudna sytuacja w stolicy

Blisko 90 proc. nowo odnotowanych minionej doby zakażeń w województwie mazowieckim przypada na stolicę, gdzie łączna liczba przypadków Covid-19...

zobacz więcej

Robert Telus dodaje, że gdy po wystąpieniu objawów potwierdzono u niego COVID-19, jego bliscy również zostali skierowani na kwarantannę. Podkreśla, że córka, zięć i wnuczka mieli gorączkę, ale nie robiono im testów. W izolacji będą musieli spędzić jeszcze kilka kolejnych dni.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że skrócenie czasu kwarantanny (o ile nie występują już niepokojące objawy) to dobre rozwiązanie. Podkreśla, że chociaż po dwóch, a nawet czterech tygodniach zazwyczaj każdy jest już zdrowy i nie zaraża, testy czasem wciąż wychodzą pozytywne.

– Rozmawiałem ze znajomą, która jest lekarzem. Ponieważ, gdy dopadł ją COVID obowiązywały jeszcze poprzednie zalecenia, w sumie wyszło tak, że była w izolacji sześć tygodni. Ponieważ jest profesjonalistką, podeszła do sprawy solidnie i wskazała 37 członków rodziny, z którymi wcześniej miała kontakt. Podobno prawie wszystkim z tych osób zrobiono wymazy i nikt nie był zakażony – relacjonuje Telus.

Odsyłają Trzaskowskiego na korepetycje do Chełma. Ustaliliśmy, dlaczego tam

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że stolica jest w fatalnej sytuacji finansowej, więc podnosi mieszkańcom opłaty m.in. za wywóz...

zobacz więcej

Ocenia, że w związku z tym „trzeba zachować rozsądek i podchodzić do epidemii rozsądnie”. – Z jednej strony uważać, a z drugiej patrzeć na koszty tych badań. Oczywiście zdrowie jest najważniejsze, ale znajomej lekarce w ostatnich tygodniach testy raz wychodziły pozytywnie, a raz negatywnie, na zmianę – zaznacza.

W sumie w Polsce potwierdzono już ponad 82 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Blisko 2,4 tys. osób zmarło, a 66 tys. zostało wyleczonych.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w ostatnich dniach, że od 26 września będzie obowiązywała nowa lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi). Ich liczba wzrosła z 11 do 21. Od weekendu w strefie czerwonej znajdą się powiaty: głubczycki (woj. opolskie), kartuski (woj. pomorskie).

źródło:
Zobacz więcej