RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zbrodnia miłoszycka. Dziś wyrok w sprawie, w której skazano Tomasza Komendę

Oskarżeni Ireneusz M. (3P) i Norbert B. (2L) na sali rozpraw we wrocławskim Sądzie Okręgowym, oskarżeni o zabójstwo 15-latki (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Ireneusz M. i Norbert B. winni zabójstwa sprzed 23 lat – orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Zapadł wyrok w głośnej sprawie, w której pierwotnie skazany został niesłusznie Tomasz Komenda, uniewinniony po 18 latach. Wyrok nie jest prawomocny.

Tomasz Komenda bezrobotny. „Próbowano mnie wykorzystać, zwolniłem się”

W 2018 r. po 18 latach odsiadki Tomasz Komenda został uniewinniony i wyszedł na wolność. Teraz czeka na gigantyczne odszkodowanie, ale jego życie...

zobacz więcej

Prokuratora domagała się dożywocia dla Ireneusza M. i 25 lat więzienia dla Norberta B. – którego obrona wniosła o uniewinnienie. Adwokaci Ireneusza M. apelowali o „sprawiedliwy wyrok”.

Wrocławski Sąd Okręgowy uznał, że obaj oskarżeni są winni gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku którego 15-letnia Małgosia zmarła. – Wina i okoliczności popełnienia czynu przez oskarżonych nie budzą wątpliwości – powiedział przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Marek Poteralski.

Gwałt w noc sylwestrową

Do zbrodni w Miłoszycach doszło w 1996 roku. Zdaniem śledczych, obaj oskarżeni wyprowadzili 15-latkę z klubu, w którym odbywała się dyskoteka sylwestrowa. Obaj mężczyźni mieli ją brutalnie zgwałcić i – według prokuratury – użyć wobec Małgorzaty K. przemocy skutkującej licznymi obrażeniami.

Ponadto Ireneusz M. został oskarżony o gwałt na innej kobiecie w 2007 r. w Piekarach (Dolnośląskie).

Ireneuszowi M. w sprawie zbrodni miłoszyckiej postawiono zarzuty w czerwcu 2018 r.

Komenda będzie pomagał niesłusznie skazanym na więzienie

Tomasz Komenda zostanie specjalistą do spraw adaptacji społecznej osób niesłusznie skazanych. Poinformowali o tym na Instagramie bracia Rafał i...

zobacz więcej

Przebywał wtedy w więzieniu skazany za inne przestępstwo. Norbert B. natomiast został zatrzymany pod koniec września 2018 r. W styczniu 2019 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił decyzję sądu pierwszej instancji o przedłużeniu mu aresztu.

Obaj oskarżeni nie przyznają się do zarzutów.

Sprawa Tomasza Komendy

Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę, który spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy – po wznowieniu postępowania – uniewinnił go.

źródło:
Zobacz więcej