RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trzaskowski przeprasza PKN Orlen

Rafał Trzaskowski powiedział, że „doszło do wycieku szkodliwych substancji z Orlenu i nikt nie robił z tego wielkiego problemu” (fot. FB, Shutterstock)
Rafał Trzaskowski powiedział, że „doszło do wycieku szkodliwych substancji z Orlenu i nikt nie robił z tego wielkiego problemu” (fot. FB, Shutterstock)

„Oświadczam, że w mojej odpowiedzi na jedno z pytań doszło do błędnie wskazanego podmiotu odpowiedzialnego za zanieczyszczenia Wisły. W wypowiedzi tej błędnie przywołana została nazwa PKN Orlen” – napisał w czwartek na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przeprosił spółkę za swoją wypowiedź dla „Rzeczpospolitej”.

Trzaskowski chce śledztwa w sprawie Marszu Niepodległości

Zgłosiłem do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych, etnicznych na Marszu Niepodległości –...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy m.in. wątku opublikowanej na początku września przez „Rzeczpospolitą” rozmowy z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, w której powiedział on m.in., że „miesiąc temu doszło do wycieku szkodliwych substancji z Orlenu pod Płockiem i nikt nie robił z tego wielkiego problemu, nikt też nie wpadł na to, żeby premiera ani nawet ministra obarczać odpowiedzialnością”.

W związku z tymi słowami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podjął takie działania jak skierowanie pisma przedprocesowego wzywające do przeprosin i przekazania 15 tys. zł na cele społeczne.

W tym samym czasie rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka informowała, że w wywiadzie z prezydentem Trzaskowskim „doszło omyłkowo do wskazania PKN Orlen jako odpowiedzialnego za wyciek paliwa do Wisły, za co przepraszamy”.

W czwartek wieczorem prezydent stolicy opublikował sprostowanie osobiście.

„Na początku września w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, tłumacząc sytuację dotyczącą awarii systemu przesyłowego do oczyszczalni Czajka, przywoływałem sytuację, w której do skażenia Wisły doszło na skutek wycieku ropy. Zależało mi na tym, żeby pokazać, że w podobnej sytuacji nikt nie atakował Premiera Morawieckiego ani nie żądał jego dymisji. Przywołując tę sytuację błędnie przypisałem ją spółce Orlen zamiast spółce PERN. Z punktu widzenia logiki wywodu nie miało to żadnego znaczenia, bo nie miałem intencji zaszkodzić ani jednej, ani drugiej spółce. Obie są zresztą spółkami skarbu państwa, więc to trochę tak, jakby w moim przypadku ktoś pomylił MPWiK z MPO. Od razu sprostowaliśmy tę oczywistą pomyłkę. Rzeczniczka miasta zrobiła to w mediach społecznościowych, a dyrektorka mojego gabinetu na piśmie” – napisał Trzaskowski na Facebooku, dodając, że niestety, spółka Orlen oceniła to działanie jako nieadekwatne i zażądała dodatkowych przeprosin i sprostowania.

Orlen wysłał pisma przedprocesowe Trzaskowskiemu. Mamy odpowiedź ratusza

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że nie we wszystkich mediach, które cytowały niezgodną z prawdą wypowiedź Rafała Trzaskowskiego,...

zobacz więcej

„Ja, Rafał Trzaskowski, w związku z publikacją w dniu 3 września 2020 r. w dzienniku »Rzeczpospolita« materiału prasowego pt. »Rafał Trzaskowski: Nowa Solidarność jest już gotowa« oświadczam, że w mojej odpowiedzi na jedno z pytań doszło do błędnie wskazanego podmiotu odpowiedzialnego za zanieczyszczenia Wisły. W wypowiedzi tej błędnie przywołana została nazwa PKN Orlen w kontekście wycieku ropy do Wisły, gdy tymczasem chodziło o wyciek ropy z rurociągu PERN S.A. W związku z powyższym prostuję moją wypowiedź w tym zakresie i wyrażam ubolewanie” – przeprosił spółkę za swoją wypowiedź dla gazety. Wyraził także nadzieję, że te przeprosiny i sprostowanie będzie dla spółki wystarczające.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej