RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie garb się, bo... zepsujesz sobie zęby. Zaskakująca przestroga dentysty

Ciągłe zgrzytanie zębami prowadzi do mikropęknięć, co skutkuje odpryskami szkliwa (fot. pixabay/movidagrafica)

Zła sylwetka rzutuje na bardzo wiele kwestii zdrowotnych. To oczywiste. Tym niemniej zdziwienie graniczące z osłupieniem wywołała informacja o tym, że za zły stan zębów może zostać obwiniona niedbała sylwetka.

Wyrywały i wstawiały zęby bez uprawnień. Asystentki dentystyczne z zarzutami

Dwie asystentki dentystyczne są podejrzane o udzielanie bez uprawnień świadczeń zdrowotnych w gabinecie stomatologicznym w Sochaczewie. Według...

zobacz więcej

Według dentysty Nammy'ego Patela, wiele czynników może prowadzić do uszkodzenia zębów, ale zła postawa jest również częstą przyczyną poważnych uszkodzeń.

– Szkliwo zębów jest niesamowicie mocne, ale ciągłe zgrzytanie prowadzi do mikropęknięć, co skutkuje odpryskami – powiedział Patel na łamach New York Times. – Stres jest oczywiście jednym z powodów zgrzytania zębami i wiele osób robi to podczas snu. Ale jednym z częstych winowajców zgrzytania jest zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, które idzie w parze z niewłaściwą postawą naszego ciała – dodał.

Garbienie lub jakakolwiek inna zła postawa może prowadzić do degradacji stawu skroniowo-żuchwowego, a to z kolei może prowadzić do problemów z zębami.

– Pomyśl o tym w ten sposób, że ciało jest tak zaprojektowane, aby stawy i kości były ustawione w jednej linii. Jeśli masz złą postawę lub garbisz się, twój kręgosłup będzie źle ustawiony, powodując, że szyja i szczęka będą wystawać do przodu – mówił dr Patel.

To kolejny powód, aby zadbać o właściwą postawę naszego ciała, która, szczególnie w ostatnich miesiącach, została wystawiona na wielką próbę. Siedzący tryb życia i praca w miejscach, które nie są do tego przystosowane, z pewnością przyprawiła wielu o ból pleców.

Poza tym, że siedząc warto pilnować właściwego ustawienia pleców, do codziennej rutyny należy włączyć również ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie grzbietu. Dobrą praktyką, która powinna wejść w nawyk, jest wstawanie od biurka czy z kanapy, można w tym czasie iść na krótki spacer, wykonać kilka skłonów lub ćwiczeń.

źródło:

Zobacz więcej