RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dziedzictwo Tobruku”. Na Litwie kończą się międzynarodowe manewry obrony powietrznej

W ćwiczeniach bierze udział 15.Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy (fot. TT/DGeneralneRSZ)

Na Litwie kończą się manewry obrony powietrznej „Tobruq Legacy 20”. Biorą w nich udział między innymi polscy żołnierze. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie koordynacji systemów wojska litewskiego oraz państw sprzymierzonych, związanych z obroną powietrzną.

Manewry na Białorusi: przy polskiej granicy wykorzystano śmigłowce i artylerię

W czasie białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych pod Brześciem na Białorusi wykorzystano m.in. śmigłowce i artylerię – poinformowała agencja...

zobacz więcej

Ministerstwo obrony Litwy w komunikacie cytuje szefa litewskich sił powietrznych, pułkownika Vitalijusa Sadrejevasa, który powiedział, że ćwiczenia na taką skalę odbywają się na Litwie po raz pierwszy.

– Manewry przebiegają zgodnie z procedurami NATO, a cały proces obejmuje elementy dowodzenia na wszystkich szczeblach – powiedział wojskowy.

Żołnierze wzmacniają gotowość bojową i przygotowują się do ewentualnego odparcia przeciwnika.

Siły sojuszu wykorzystują na Litwie m. in. zestawy obrony przeciwlotniczej średniego i krótkiego zasięgu takie jak systemy Patriot, RBS 70, Poprad i Stinger.

W manewrach bierze udział 15.Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, który ćwiczy wraz z żołnierzami z Litwy, Czech, Węgier, Stanów Zjednoczonych, Francji, Estonii, Włoch, Łotwy i Słowacji.

Dziś o godzinie 10 czasu polskiego w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach odbędzie się prezentacja ćwiczeń i wyposażenia, które jest podczas nich wykorzystywane.

źródło:
Zobacz więcej