RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pruską zbrodnię przypisał Polsce. Internauci wytykają błąd dziennikarzowi TVN

Rafał Wojda od 2018 roku współprowadzi „Wstajesz i wiesz” w TVN24 (fot. zrzut ekranu; twitter.com/WTVPL)

„21 sierpnia 1811 - Barbara Zdunek została uznana za czarownicę i spalona na stosie. Była to ostatnia tego typu egzekucja w Europie. Odbyła się na ziemiach polskich, w Reszlu” – napisał na Twitterze dziennikarz TVN24 Rafał Wojda. Pominął fakt, że Barbarę Sdunk (lub Zdunk, ale nie „Zdunek”) skazał pruski sąd, wyrok zatwierdził pruski król, a wykonał pruski kat. Reszel od I rozbioru (1772) znajdował się w zaborze pruskim.

Barbara Zdunk, córka pasterza spod Bartoszyc, została uznana winną pożaru, jaki wybuchł w Reszlu w 1807 r., a w wyniku którego spłonęła znaczna część miasta.

Według niemieckich sędziów Zdunk z zemsty miała podpalić dom narzeczonego, który od niej odszedł, co więcej, miała dokonać tego za pomocą czarów. Zgodne z prawdą historyczną są informacje o tym, że była to ostatni przypadek spalenia na stosie i skazania na śmierć za czary w Europie. Jak jednak wskazali internauci, odpowiedzialne za ten wyrok są władze pruskie (orzeczenie zatwierdził król Fryderyk Wilhelm). Reszel w 1811 r. od 39 lat, od I rozbioru, należał do Prus. Do Polski powrócił w 1945 r. Na ten poważny błąd zwróciło uwagę wielu internautów, również dziennikarze Wskazano również niekorzystne dla wizerunku Polski efekty takich dezinformacji. Rafał Wojda dziennikarską karierę zaczynał w 1993 roku w „Słowie sportowym”. Później związany był z Radiem Eska, RTL 7, Polsatem, Naszą TV i TV4; pracował także w Telewizji Polskiej. W 2007 roku związał się z TVN CNBC, a od stycznia 2014 roku jest szefem redakcji biznesowej w TVN24 BiS. W piątek na antenie TVN24 Rafał Wojda prowadził poranny program „Wstajesz i wiesz”. W pewnym momencie audycji widzów zaskoczyć mógł kadr, pokazujący, jak dziennikarz... pokazuje język. Kamerę szybko jednak zmieniono, a Wojda zniknął z ekranu.

– Mieliście państwo okazję zobaczyć, jak wygląda robienie telewizji na żywo w warunkach domowych i jak wygląda niewerbalny sposób komunikowania się z panią realizator. To też jest urok telewizji na żywo – skomentował chwilę później dziennikarz TVN, cytowany przez wtv.pl.

źródło:
Zobacz więcej