RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spychalski: Prezydent zna i akceptuje pomysł, by prezes PiS wszedł do rządu

Prezydent Andrzej Duda popiera pomysł wejścia do rządu Jarosława Kaczyńskiego (fot. PAP/Piotr Nowak, Tomasz Gzell)

Prezydent Andrzej Duda zna i akceptuje propozycję, by prezes PiS Jarosław Kaczyński wszedł do rządu. Koncepcja była konsultowana z prezydentem – powiedział w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Politolog: Jarosław Kaczyński może stać się supernadzorcą

Wydaje się, że jest to próba usprawnienia prac rządu poprzez osobę Jarosława Kaczyńskiego. Jeżeli stałoby się tak, że prezes PiS odpowiadałby za...

zobacz więcej

– Pan prezydent Andrzej Duda zna tę koncepcję od dłuższego czasu. Na początku września był w tej sprawie konsultowany. Jest to propozycja w pełni zaakceptowana przez prezydenta i popierana. To jest rzeczywiście bardzo dobre rozwiązanie – powiedział Spychalski w czwartek w Polsat News.

Według Spychalskiego takie rozwiązanie „wprowadzi nową dynamikę do działań rządu, ale przede wszystkim spowoduje, że współpraca w ramach Zjednoczonej Prawicy będzie zdecydowanie lepsza”. Jak zaznaczył, reakcje koalicjantów – prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry – świadczą, że „takie oczekiwanie także z ich strony było wyrażane”.

Według źródeł PAP zbliżonych do rządu efektem negocjacji koalicyjnych jest decyzja, że „Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu, będzie uczestniczył w jego posiedzeniach; zostanie szefem komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, MON oraz MSWiA”.

Według przewodniczącego klubu PiS Ryszarda Terleckiego „wszystko wskazuje na to, że Kaczyński będzie w rządzie jako wicepremier”.

źródło:

Zobacz więcej