RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Resort rozwoju rozpoczął nabór wniosków do programu ratowania firm

O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy w trudnej sytuacji (fot. Shutterstock/PaulSat)
O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy w trudnej sytuacji (fot. Shutterstock/PaulSat)

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej, którzy potrzebują pomocy restrukturyzacyjnej, mogą już składać wnioski o wsparcie w ramach przygotowanej przez rząd Polityki Nowej Szansy. Na pomoc, przez 10 lat, trafiać będzie z budżetu państwa 120 mln złotych rocznie. Dodatkowo pula ta będzie zasilana środkami z funduszu covidowego w minimalnej wysokości 600 mln złotych - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. 

Konsument w dobie COVID-19. Jest raport, jak zmieniły się zwyczaje

W wyniku pandemii 70 proc. Polaków wstrzymało się z zakupami; połowa dokonuje tylko niezbędnych sprawunków, a co piąta osoba odłożyła większe...

zobacz więcej

– Opracowaliśmy rozwiązania pod szyldem Polityka Nowej Szansy z myślą o przedsiębiorcach,  którzy już od jakiegoś czasu przeżywają kryzys, a pandemia go pogłębiła – powiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju. 

Wicepremier zaznaczyła, że „mowa tu o takich firmach, które są zagrożone niewypłacalnością lub już są niewypłacalne i chcą uratować swój biznes, i mają na to pomysł”. 

Instrumenty Polityki Nowej Szansy uzupełniają znane już przedsiębiorcom narzędzia wsparcia z tarcz antykryzysowych. – Pomoc będzie mogła być udzielana zarówno przedsiębiorcom, których trudności nie są związane z epidemią, jak i tym, którzy dotknięci skutkami COVID-19 skorzystali z tarczy antykryzysowej, ale nadal potrzebują wsparcia – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.

– Jako Agencja Rozwoju Przemysłu jesteśmy gotowi do podjęcia się nowego wyzwania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu we współpracy z biznesem, w tym również z przedsiębiorcami znajdującymi się w trudnej sytuacji, posiadamy niezbędny know-how w obszarze restrukturyzacji, którym będziemy w stanie się podzielić z beneficjentami programu – dodał Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

UOKiK walczy z nieuzasadnionymi podwyżkami. „Jest pakiet propozycji”

UOKiK przekazał już pakiet propozycji do specustawy ws. koronawirusa, które pomogłyby w walce z nieuzasadnionymi podwyżkami – powiedział prezes...

zobacz więcej

Polityka Nowej Szansy i przyjęta w jej ramach ustawa o pomocy publicznej stanowi odpowiedź na występujące na rynku ograniczenia związane z finansowaniem przedsiębiorstw będących w kryzysie, w tym również spowodowanym przez epidemię Covid-19, mających jednak potencjał do dalszego rozwoju. Środki pochodzące z tej ustawy można jednocześnie łączyć ze wsparciem przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej - wyjaśniono w komunikacie.

Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?

O wsparcie ubiegać będą się mogli przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ze wszystkich segmentów, poczynając od mikro, małych, średnich i kończąc na dużych firmach. Beneficjentami nowego programu wsparcia zostać mogą przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ekonomicznej, bądź w tacy, którzy są już w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego albo ci, którzy stanęli wobec groźby likwidacji.

Gdzie składać wnioski o wsparcie ?

Nabór wniosków ma charakter ciągły. Wniosek o pomoc można złożyć bezpośrednio w Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest operatorem programu, lub w Ministerstwie Rozwoju, za pomocą środków komunikacji elektronicznej na skrzynkę ePUAP  albo drogą pocztową.

Wniosek należy złożyć w formie dokumentu zawierającego niezbędne elementy zawarte w Ustawie z dnia 16 lipca o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Wzór wniosków oraz wykaz dokumentacji znajduje się na stronie: https://www.arp.pl/uslugi-finansowe/polityka-nowej-szansy .

Rząd rozmawia o oskładkowaniu wszystkich umów w Polsce

Oskładkowanie wszystkich typów umów, także tych o dzieło i na zlecenie, pojawiło się podczas prac w podzespole Rady Dialogu Społecznego z...

zobacz więcej

Dostępne instrumenty wsparcia 

Pierwszą formą pomocy, dostępną w programie Polityka Nowej Szansy, która została nazwana „pomoc na ratowanie”, są krótkookresowe pożyczki. Wysokość pożyczki będzie każdorazowo uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Pożyczki te będą udzielane na 6 miesięcy. Jeżeli okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy.

Natomiast duży przedsiębiorca może również ubiegać się o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki za pomocą kolejnego instrumentu Polityki Nowej Szansy – tj. pomocy na restrukturyzację.

Celem tej formy pomocy jest zapewnienie przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji. Jeśli sytuacja przedsiębiorcy poprawi się na tyle, że będzie mógł kontynuować swoją działalność, zamiast się restrukturyzować albo likwidować, będzie zobowiązany jedynie do złożenia stosownego oświadczenia i zwrotu pożyczki.

Polacy gotowi ograniczyć korzystanie z aut? Najnowsze badania

Aż 63 proc. Polaków deklaruje gotowość rzadszego korzystania z samochodów – poinformowało Ministerstwo Klimatu, przedstawiając wyniki badań...

zobacz więcej

Kolejnym instrumentem pomocy jest „tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres do 18 miesięcy”. Podobnie jak przy pożyczkach na ratowanie – wysokość pomocy będzie uzależniona każdorazowo od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Wsparcie będzie mogło być udzielane jako kontynuacja pomocy na ratowanie – wtedy przybierze formę dodatkowej pożyczki – lub samodzielnego instrumentu. Tymczasowe wsparcie obejmie przedsiębiorców, którzy są w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej po to, aby cały proces przebiegł skutecznie. Z tej formy pomocy mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa tylko w ramach zatwierdzonego przez KE programu pomocowego.

Ostatni dostępny instrument – tzw. pomoc na restrukturyzację – jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan, którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

źródło:
Zobacz więcej