RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szlak Rail Baltica połączy Polskę i kraje bałtyckie. Ministrowie podali datę

Transeuropejski korytarz ma być gotowy w 2026 roku (fot. Shutterstock/Denis Belitsky)
Transeuropejski korytarz ma być gotowy w 2026 roku (fot. Shutterstock/Denis Belitsky)

Ministrowie Andrzej Adamczyk oraz Jarosław Narkiewicz zadeklarowali w czwartek w Wilnie, że ukończenie budowy szlaku Rail Baltica nastąpi w 2026 roku – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Kraje bałtyckie chcą, by Polak lub Fin poprowadził projekt Rail Baltica

W mediach krajów bałtyckich pojawiają się informacje, że Polak lub Fin mógłby pokierować przedsiębiorstwem RB Rail, którego zadaniem jest...

zobacz więcej

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk złożył w czwartek wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się z ministrem transportu i komunikacji Litwy Jarosławem Narkiewiczem. W środę minister Narkiewicz przebywał w Polsce, na Suwalszczyźnie, gdzie oglądał budowę odcinka drogi Via Baltica z Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku.

W Wilnie ministrowie zadeklarowali, że zakończenie budowy szlaku Rail Baltica nastąpi w 2026 roku. Ministrowie wizytowali budowane po stronie litewskiej w ramach projektu Rail Baltica kolejowe mosty i wiadukty.

– Jestem przekonany, że Rail Baltica, jako pierwszy z prawdziwego zdarzenia szlak kolejowy łączący nasze kraje, będzie świetnym impulsem rozwojowym, także w dobie odbudowy gospodarczej po pandemii COVID–19. To niezwykle istotna inwestycja dla rozwoju transportu pasażerskiego, jak i również towarowego w północno–wschodniej części Europy – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Rail Baltica to transeuropejski korytarz, który w przyszłości połączy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Jest jednym z priorytetowych projektów UE. W Polsce prowadzona jest obecnie modernizacja ok. 350 km odcinka linii kolejowej E75. To jedna z najważniejszych krajowych inwestycji kolejowych.

Jak poinformowało ministerstwo infrastruktury, rezultatem spotkań było także podpisanie w Wilnie listu intencyjnego w sprawie współpracy w zakresie poprawy infrastruktury drogowej w przygranicznych regionach obu państw.

Minister Adamczyk podkreślił, że infrastruktura transportowa musi służyć lokalnym społecznościom, a na obszarach przygranicznych w praktyczny sposób łączyć narody.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej