SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Niemiecki polityk złożył hołd ofiarom Auschwitz. Pominął Polaków

Polityk zamieścił zdjęcie wiązanki ze wstęgami w barwach flag Niemiec i  LGBT (fot.Shutterstock/BONDART PHOTOGRAPHY)
Polityk zamieścił zdjęcie wiązanki ze wstęgami w barwach flag Niemiec i LGBT (fot.Shutterstock/BONDART PHOTOGRAPHY)

Upamiętniamy zamordowane Żydówki i Żydów, Sinti i Romów, osoby niepełnosprawne, osoby prześladowane politycznie, jeńców wojennych, osoby zidentyfikowane jako antyspołeczne i homoseksualne – napisał na Twitterze niemiecki polityk Sven Lehmann, relacjonując swoją wizytę w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Do wpisu dołączył zdjęcie wiązanki ze wstęgami w barwach flag Niemiec i LGBT. Wielu internautów skrytykowało go za to, że pominął w swoim wpisie zamordowanych w obozie Polaków.

Zapowiadając swoją wizytę Lehmann napisał, że odwiedzi też Kraków. Poinformował, że najpierw upamiętni ofiary Holokaustu, a następnie porozmawia z urzędnikami i aktywistami na temat „stref wolnych od LGBT”. Polityk powielił tym samym fake newsa o Polsce, który został ostatnio powtórzony m.in. przez Joe Bidena, rywala Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta USA.

Pod wpisem Lehmanna dotyczącym upamiętnienia ofiar Auschwitz pojawiło się wiele komentarzy, w których zwrócono uwagę, że nie wspomniał on o Polakach. „Zapomniałeś o dziesiątkach tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców” – napisał jeden z internautów. „A Polacy??? Gdzie pana honor?! Gdzie prawda?!” – stwierdził inny. „Zapomniałeś o Polakach? Pierwszy masowy transport więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz został zorganizowany przez Niemców w okupowanej Polsce 14 czerwca 1940 r. podczas II wojny światowej i liczył 748 Polaków. Niemców nie obchodziło, czy są hetero czy homoseksualistami...” – zauważyła jedna z użytkowniczek Twittera. Na wpis polityka zareagowało także Muzeum Auschwitz. „Edukacja jest ważna. Oto lekcja historii Auschwitz po niemiecku dostępna online” – napisano w tweecie. W załączonym screenie można przeczytać m.in., że to Polacy byli pierwszymi więźniami tego niemieckiego obozu. Sven Lehmann jest deputowanym Bundestagu oraz członkiem partii Sojusz 90/Zieloni.

źródło:
Zobacz więcej