RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Warszawiacy. Fotografie Mikołaja Grynberga” w Muzeum Warszawskiej Pragi

Prezentowane cykle powstały w latach 2003 i 2004-2007 (fot. Muzeum Warszawy)

Zbiór 27 fotografii Mikołaja Grynberga, jednego z wybitnych współczesnych fotografów związanych z Warszawą, trafił właśnie do zbiorów Muzeum Warszawy. Z tej okazji w Muzeum Warszawskiej Pragi od 24 września będzie można zobaczyć bezpłatnie dwa znakomite cykle artysty: „Czas pokaże” i „Zawodowcy”.

„Rzeczy dzieją się w Warszawie”. Nowa książka o życiu stolicy 

Muzeum Warszawy wydało książkę „Rzeczy dzieją się w Warszawie” – zbiór opowiadań o stolicy – współczesnych legend miejskich, autorstwa sześciorga...

zobacz więcej

Prezentowane cykle powstały w latach 2003 i 2004-2007. „Czas pokaże” pokazuje młodych ludzi u progu dorosłości. Mikołaj Grynberg pozwala przemówić portretowanym osobom – umieszczając fragmenty ich wypowiedzi pod fotografiami. 

W cyklu „Zawodowcy” poznajemy praskich rzemieślników i kupców w ich miejscach pracy.  Wiele utrwalonych przez Grynberga praskich zakładów już nie istnieje, więc dzięki jego obrazom będziemy mogli poznać miejsca na mapie Warszawy, których już nie ma. 

Wystawa wpisuje się w szerszy nurt poświęcony społecznej historii miasta, którą bada i eksploruje Muzeum Warszawy w wielu swoich projektach. Pokaz fotografii Grynberga pozwoli przyjrzeć się warszawiakom początku XXI wieku i zastanowić nad tym, co perspektywa kilkunastu lat zmieniła w mieszkańcach stolicy.

(fot. Muzeum Warszawy)

Warszawski Cmentarz Bródnowski – ważne miejsce dla Polaków

Jeden z największych cmentarzy w Europie, na którym spoczywa ponad 1,2 miliona ludzi. Zostali pochowani w tym miejscu wybitni Polacy, o których...

zobacz więcej

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) jest fotografem, pisarzem, reporterem, z wykształcenia psychologiem. Za zbiór opowiadań „Rejwach” nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Tworzy zamknięte tematycznie cykle („Auschwitz – co ja tu robię?”), głównie portretowe („Dużo kobiet, a konkretnie 18”). Chętnie eksperymentuje z formą, ale głównym jego dążeniem jest przyjrzenie się emocjom. Jest też wierny tradycyjnej estetyce i analogowym technikom fotograficznym.

Kolekcja fotografii Mikołaja Grynberga została zakupiona dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu: Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

(fot. Muzeum Warszawy)

źródło:
Zobacz więcej