RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Volkswagen zapłaci miliony ofiarom dyktatury. Jest ugoda koncernu z sądem

Koncern przyjął odpowiedzialność za swoją współpracę z dyktaturą (fot. shutterstock/multitel)

Volkswagen wypłaci byłym pracownikom i ofiarom dyktatury wojskowej w Brazylii milionowe odszkodowania. Koncern przyjął odpowiedzialność za swoją współpracę z reżimem. Sprawę opisuje portal dw.com.

Volkswagen Poznań zamierza zwolnić około 450 pracowników

Do końca 2021 roku pracę w Volkswagen Poznań zakończy około 450 pracowników – poinformowała spółka. Jak podano, głównie będą to osoby z umowami na...

zobacz więcej

Powołana przez brazylijski rząd komisja odkryła, że Volkswagen pomagał istniejącej w latach 1964-1985 dyktaturze tropić wśród swojego personelu wrogów systemu i działaczy związkowych. Wielu z nich było aresztowanych lub nękanych przez policję.

W związku ze sprawą doszło do ugody koncernu z brazylijskim sądem. Przewiduje ona zapłatę ok. 36 mln brazylijskich reali (równowartość 5,5 mln euro), z czego 16,8 mln reali ma trafić do stowarzyszenia zrzeszającego byłych pracowników koncernu lub ich rodziny. Reszta ma zostać przeznaczona na inicjatywy działające na rzecz praw człowieka. Ugoda kończy trzy dochodzenia toczące się od 2015 r.

– To pierwszy raz, gdy niemiecka firma przejmie odpowiedzialność za łamanie praw człowieka własnych pracowników w zdarzeniach, które miały miejsce po zakończeniu okresu narodowego socjalizmu – mówi Christopher Kopper, historyk z Uniwersytetu Bielefeld, któremu Volkswagen powierzył sprawę.

źródło:
Zobacz więcej