RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż pokazał wpływ napięć w Zjednoczonej Prawicy na preferencje wyborców

Na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. badanych (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Napięcia w Zjednoczonej Prawicy nie przełożyły się na drastyczny spadek poparcia dla ugrupowania. W najnowszym sondażu Social Changes, przeprowadzonym dla portalu wpolityce.pl, traci ono 2 punkty proc. w stosunku do poprzedniego badania. Znacząco (o 5 proc.) wzrosło za to poparcie dla Lewicy.

Jak poradzi sobie PiS bez koalicjantów? Jest nowy sondaż

Bez Solidarnej Polski i Porozumienia PiS nadal jest najpopularniejszą partią – pisze środowy „Super Express”, cytując wyniki przeprowadzonego na...

zobacz więcej

Na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. badanych. To strata dwóch punktów proc. w porównaniu z poprzednim badaniem, które przeprowadzono jeszcze przed napięciami w koalicji.

Nieznaczny wzrost poparcia (o 1 punkt proc.) odnotowała Koalicja Obywatelska. Głos na nią oddałoby 27 proc. badanych. Znacząco za to wzrosło poparcie dla Lewicy, które wyniosło aż 15 proc. To o 5 punktów więcej niż w poprzednim badaniu.

Konfederację popiera 9 proc. badanych (o 1 punkt proc. więcej niż poprzednio), PSL – 5 proc. (o 2 punkty mniej niż poprzednio). 4 proc. badanych udzieliło odpowiedzi „inne ugrupowanie”.

Wyniki sondażu Social Changes są zbliżone do tych, które opublikował wczoraj „Super Express”, przeprowadzonych przez Instytut Badań Pollster. Na PiS (gdyby szedł do wyborów oddzielnie) chęć oddania głosu zadeklarowało 39,3 proc. badanych. Najbardziej różni się w tych badaniach poziom poparcia dla Lewicy. W sondażu „SE” było to 8,3 proc. (przed tygodniem), w sondażu CBOS wyniosło ono 5 proc.).

W badaniu Social Changes respondentom deklarującym chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadano również pytanie, które z tworzących tę koalicję ugrupowań popierają. 4 proc. wskazało na Solidarną Polskę, 2 proc. na Porozumienie i aż 87 proc. na PiS.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1058 osób w dniach 18 – 21 września 2020 roku.

źródło:
Zobacz więcej