RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Para prezydencka uczciła pamięć żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino

Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyli kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, by uczcić pamięć żołnierzy poległych tu w bitwie w maju 1944 r.

Pierwsza dama z wizytą u zmartwychwstanek w Rzymie

Serdeczne przyjęcie spotkało pierwszą damę w rzymskim przedszkolu prowadzonym przez zmartwychwstanki. Agata Kornhauser-Duda spotkała się z...

zobacz więcej

Para prezydencka kontynuuje wizytę we Włoszech. W czwartek przed południem w polskiej ambasadzie w Rzymie prezydent wziął udział w ceremonii odsłonięcia popiersia generała Władysława Andersa.

Następnie wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą udał się na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. Para prezydencka po przybyciu na cmentarz zwiedziła tamtejsze Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego. Następnie złożyła biało-czerwony wieniec, czcząc polskich żołnierzy poległych w bitwie o wzgórze w maju 1944 roku.

– Oddaliśmy hołd polskim żołnierzom poległym w tamtej wielkiej bitwie, która była jedną z tych, które zdecydowały o przebiegu II wojny światowej. Ale także jest to szczególny rok, bo przypada 50. rocznica śmierci gen. Andersa – dowódcy 2. Korpusu Polskiego, który wraz ze swoimi żołnierzami walczył tutaj, pod Monte Cassino – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: Przeciwdziałanie marnowaniu żywności jednym z priorytetów polityki Polski

Promocja odpowiedzialnej konsumpcji i ograniczanie jej wpływu na środowisko poprzez przeciwdziałanie marnowaniu żywności to jeden z priorytetów...

zobacz więcej

Para prezydencka spotkała się też z miejscowymi władzami, m.in. z prefektem prowincji Frosinone Ignazio Portellim i burmistrzem Cassino Enzo Salerą. Prezydent rozmawiał też z Komisarzem Generalnym ds. Uczczenia Poległych gen. Alessandro Veltrim.

Wizyta na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino była też okazją do rozmowy pary prezydenckiej z młodzieżą z polskich szkół we Włoszech.

Wizyta prezydenta Dudy na Monte Cassino, a także spotkania z najważniejszymi władzami Włoch, które miały miejsce w środę, były pierwotnie planowane na maj. Wizytę przesunięto z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, podobnie jak wizytę w Watykanie, którą prezydent złoży w piątek.

źródło:
Zobacz więcej