RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Siedzący tryb życia? Jest gorzej niż myślałeś

Naukowcy obliczyli, ile czasu należy przeznaczyć dziennie na aktywność fizyczną, by zniwelować negatywne skutki siedzącego trybu życia (fot. Shutterstock/ fizkes)

Pracujesz przy biurku, a po powrocie z pracy natychmiast rozsiadasz się wygodnie w fotelu lub na kanapie? Uczeni mają złe wieści. Spędzanie każdego dnia wielu godzin w takiej pozycji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu w młodym wieku. Autorzy najnowszego badania obliczyli, ile czasu należy przeznaczyć dziennie na aktywność fizyczną, by zniwelować negatywny wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie.

Seksuolog obala mit, że w udanym związku musi być udany seks

Banałem jest stwierdzenie, że seks jest istotną sferą ludzkiego życia. Poza fizjologicznymi korzyściami, jakich nam dostarcza, jest również...

zobacz więcej

Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że siedzący tryb życia ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Sprzyja rozwojowi chorób kręgosłupa, powstawaniu żylaków, hemoroidów i zaburzeń krążenia oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Nie wspominając o nadwadze.

Naukowcy z Leicester University w Wielkiej Brytanii, którzy dokonali obszernej analizy dziesięciu międzynarodowych badań, doszli do wniosku, że osoby, które siedzą co najmniej 7,5 godziny w ciągu dnia, są bardziej narażone na śmierć w młodym wieku. Gdy natomiast ilość spędzanych w pozycji siedzącej godzin wzrasta do 12 godzin, prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu staje się aż trzykrotnie większe.

Wyniki tej analizy uczeni uważają za szczególnie alarmujące właśnie teraz, w dobie pandemii, gdy większość ludzi została niejako zmuszona do prowadzenia siedzącego trybu życia.

Badacze dokonali zarazem obliczeń, z których wynika, że należy na intensywną aktywność fizyczną przeznaczyć od 30 do 75 minut dziennie, by złagodzić niekorzystny wpływ długotrwałego siedzenia na zdrowie.

– Mamy świadomość, że wiele osób nie jest w stanie przeznaczyć tyle czasu na ćwiczenia każdego dnia. Ale to, co możemy zrobić, to przerwać długie okresy siedzenia lekką aktywnością, taką jak stanie podczas spotkań lub rozmów telefonicznych, chodzenie po biurze lub domu oraz wykonywanie prostych ćwiczeń ramion podczas codziennych zajęć. Warto również siedzieć z nogami opartymi o krzesło lub podnóżek, by poprawić krążenie – komentuje dr Charlotte Edwardson, główna autorka badania. Uczona przypomina również, by starać się włączyć aktywność fizyczną choćby poprzez rezygnację z samochodu na rzecz roweru oraz jak najczęstsze wychodzenie na spacery.

źródło:

Zobacz więcej