RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes PiS wchodzi do rządu. „Kaczyński jak Piłsudski w II Rzeczypospolitej” [WIDEO]

Po rekonstrukcji rządu prezes PiS Jarosław Kaczyński zostanie prawdopodobnie wicepremierem i będzie nadzorował resorty sprawiedliwości, obrony i spraw wewnętrznych. – Józef Piłsudski był dwukrotnie ministrem spraw wojskowych także w rządach, gdzie nie był premierem. Mimo tego był najważniejszą postacią rządu. Ta analogia jest czytelna. Jarosław Kaczyński jak Józef Piłsudski w II Rzeczypospolitej. Tam naczelnik państwa, a tu nieformalny naczelnik państwa, też w rządzie i też niebędący premierem – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Jarosław Kaczyński wicepremierem? Szef klubu PiS potwierdza informacje portalu tvp.info

Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu – potwierdził szef klubu PiS Ryszard Terlecki. O takim scenariuszu już w środę...

zobacz więcej

Europoseł odniósł się tym samym do złośliwości opozycji pod adresem prezesa Prawa i Sprawiedliwości. – Ten rząd jest tak wewnętrznie skłócony, że Kaczyński jest ostatnią deską ratunku, żeby cokolwiek zajmowało ten rząd ze spraw publicznych i żeby przestał zajmować się sobą. Osadzenie Kaczyńskiego na takim stanowisku rządowym to próba ratunku. Druga rzecz to nawiązanie do lat 80. i czasów generała Kiszczaka, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych. Superminister, który skupia w jednym ręku wszystkie sznurki związane z bezpieczeństwem publicznym. Pamiętamy te czarne czasy w historii Polski, gdzie jedna osoba decydowała o życiu milionów obywateli. Kaczyński obejmując superresort nadzorcy w zakresie bezpieczeństwa będzie miał dostęp i możliwość pozyskania informacji i uprzykrzenia życia każdemu obywatelowi – mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Politycy PiS-u przekonują jednak, że z pozycji wicepremiera szef rządzącej partii może dopilnować spójności i zgodności Zjednoczonej Prawicy, z którą ostatnio były problemy. Ponadto Kaczyński zmobilizuje ministrów do wydajniejszej pracy. – Obecność prezesa Jarosława Kaczyńskiego w rządzie pozwoli na wyciszenie różnego rodzaju napięć i mocną koordynację między trzema ważnymi resortami a premierem Mateuszem Morawieckim. Zwłaszcza przed Ministerstwem Sprawiedliwości wiele wyzwań do realizacji. Chociażby sądy 24-godzinne, które miały być wprowadzone i nie zostały jeszcze wprowadzone – tłumaczył poseł PiS Jan Mosiński.

– Myśl polityczna, jaką powinien mieć szef partii, dużo lepiej funkcjonuje, jeżeli ta osoba nie jest zaangażowana w bieżącą papierologię. Dotychczasowy model Zjednoczonej Prawicy z prezesem Kaczyńskim poza rządem był więc dobrym rozwiązaniem. Jeśli premier Kaczyński wszedłby jednak do rządu, to zapewni mu stabilizację, bo jest szefem największej partii wchodzącej w skład koalicji. Stały kontakt poszczególnych ministrów z prezesem Kaczyńskim może utemperować ambicje, chęci wybicia się poszczególnych ministrów – skomentował poseł Koalicji Polskiej – PSL – Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Potężna zmiana w polskiej polityce? Wiceminister: To wzmocni rząd

Politycy kierownictwa PiS przyznali w nieoficjalnych rozmowach, że Jarosław Kaczyński ma w wyniku rekonstrukcji wejść do rządu. – W kontekście...

zobacz więcej

Przeciwnego zdania jest poseł Tomasz Trela z Lewicy. – Nie oszukujmy się. Ziobrze nie chodzi o to, żeby administrować Ministerstwem Sprawiedliwości, tylko o to, żeby mieć wpływ na prokuratorów. Wpływu na prokuratorów Kaczyński jako wicepremier nie będzie miał. Ziobro będzie sobie dalej swój folwark budował, prokuratorów zmieniał bez wiedzy Kaczyńskiego. Kaczyński ma być takim bypassem, buforem. Ja mówię konsekwentnie: Kaczyński w rządzie, wygrana Ziobry – przekonywał polityk SLD.

– W obecnym tygodniu, a mamy dopiero czwartek, były najróżniejsze spekulacje. Dymisje poszczególnych ministrów, skończywszy na nowych ministrach. To się wszystko nie stało, to są wszystko spekulacje. Zobaczymy, co będzie. Na pewno Jarosław Kaczyński jest liderem Zjednoczonej Prawicy, jednym z najbardziej wpływowych, doświadczonych polityków Polski. Jego obecność niewątpliwie byłaby wartością dodaną dla rządu – mówił poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Część polityków PiS nie wyobraża sobie Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera, tylko wyłącznie jako premiera. Zwłaszcza, że prezes rządzącej partii pełnił tę funkcję w latach 2006-2007. O tym, że prezes Kaczyński prawdopodobnie wejdzie do rządu poinformował dzisiaj dziennikarzy szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

źródło:
Zobacz więcej