RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Orban rozczarowany nowym paktem migracyjnym KE. „Zmiana nazwy nie wystarczy”

Viktor Orban oświadczył w czwartek, że stanowisko Węgier pozostaje niezmienione i zakłada powstrzymanie napływu nielegalnych migrantów (fot. PAP/Leszek Szymański)

Premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen ocenił na konferencji prasowej, że nowa propozycja Komisji Europejskiej nie realizuje celu, jakim jest zahamowanie nielegalnej migracji do UE.

Rozmowy V4 z szefową KE o migracji. „Mamy zasady, których się trzymamy”

Grupa Wyszehradzka ma jednoznaczne spojrzenie na kwestię migracji, są pewne zasady, których się trzymamy – mówił premier Mateusz Morawiecki po...

zobacz więcej

W środę KE przedstawiła nowy pakt migracyjny, w którym odeszła od forsowanego wcześniej obowiązkowego przyjmowania uchodźców. Teraz stawia na obowiązkową solidarność. Kraje mają przyjąć uchodźców u siebie albo zająć się deportacją tych, którym azyl się nie należy.

– Relokacja i kwoty, jakkolwiek je nazwać, są ciągle relokacją i kwotami. Zmiana nazwy nie wystarczy. Główne podeście (Komisji Europejskiej – red.) ciągle się nie zmieniło. To chęć zarządzania migracją, a nie zatrzymania migrantów. To dwie różne kwestie – powiedział Orban. Dodał, że stanowisko Węgier pozostaje niezmienione i zakłada powstrzymanie napływu nielegalnych migrantów.

Zaznaczył, że w sprawie migracji ciągle brakuje w UE „przełomu”. – Przełom oznaczałyby hotspoty położone poza granicami UE, żeby nikt nie mógł dostać się do UE nie mając zgody udzielonej, gdy wniosek o azyl zostanie zaakceptowany – wyjaśnił.

Premier Czech Andrej Babisz, który uczestniczył w konferencji, zgodził się ze zdaniem Orbana. Wskazał, że propozycja KE powinna odpowiedzieć na pytanie, jak zatrzymać nielegalną migrację, a tego brakuje. Również poparł utworzenie hotspotów poza granicami Unii.

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej w Brukseli jednoznacznie podkreślili w czwartek, że Unia musi wzmocnić ochronę zewnętrznych granic i że uchodźcom należy pomagać na miejscu, by nie zachęcać ich do przybywania do Europy. Szefowie rządów rozmawiali na ten temat podczas spotkania z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

źródło:
Zobacz więcej